Da li verujete da je ovo moguće?
Kako BBC prenosi, tim naučnika se okupuo tokom istraživanja nad 87-godišnjim pacijentom, koji ima epilepsiju.
Tokom neurološkog snimanja, pacijent je pretrpeo srčani udar- i kako studija navodi, prikazao neočekivane aktivnosti mozga koji umire.
Otkriveno je da u poslednjih 30 sekundi ''pre i posle'', moždani talasi ovog čoveka su navodno pokazali istu aktivnost kao tokom sna, ili prisećanja na uspomene. Moždana aktivnost kao ova, mogu sugerisati da je finalni prikaz života, potencijalno moguć u poslednjim trenucima, navodi tim istraživača objavljenih u ''Frontiers in Aging Neuroscience''.
Pročitajte još: Kada se čovek nađe između dva života dešavaju se sledeće stvari: Evo gde duša odlazi posle smrti
Foto: Shutterstock
Dr. Ajmal Zemar, koautor studije, rekao je da je njegov tim slučajno došao do prvog ikada snimka mozga koji umire, navodi BBC.
- Ovo se desilo totalno slučajno, nismo planirali da uradimo ovaj eksperiment niti da usnimimo ove signale, rekao je Dr.Zamar
Na pitanje, da li je moguće dobiti uvid u vreme provedeno sa voljenim osobama i druge srećne uspomene, on je odgovorio sledeće:
- Kada bih mogao da uskočim u filozofsku stvarnost svega, spekulisao bih da ukoliko bi mozak imao flešbek, verovatno bi vas podsetio na dobra vremena, pre nego na loše stvari. Ali, ono što je memorisano, bilo bi drugačije za svaku osobu.
Pročitajte još: 12 malo poznatih KARMIČKIH ZAKONA koji će vam promeniti život
Foto: Shutterstock
Dr. Zimer, neurohirurg na Univerzitetu u Luisvilu, rekao je da 30 sekundi pre nego što je pacijentovo srce stalo
da doprema krv u mozak, njegovi moždani talasi pratili su isti ritam kao kada izvodimo visoko kognitivne zadatke, kao što su: koncentracija, sanjanje, ili prizivanje uspomena. Ovo se prema njegovim rečima, nastavilo 30 sekundi nakon što je srce prestalo da kuca- tačka u kojoj se proglašava smrt.
Ova studija pokreće pitanje, kada se u stvari život završava: kada scre prestane da kuca, ili kada mozak prestane da funkcioniše?
- Postoji nešto mistično i spiritualno u vezi celog ovog ''blizu smrti'' iskustva. A otkrića poput ovog- su trenuci za koje naučnici žive, zaključio je Zimer.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU