У Србији нема мањка верских објеката, а београдска црква Светог Марка је без сумње једна од њених најупечатљивијих
Црква Светог Марка, има веома интересантну историју али је и чувар многих тајни. Црква Светог апостола и јеванђелисте Марка у Београду грађена је од 1931, до 1940. године у непосредној близини старе цркве из 1835. Ова црква један је од најпознатијих симбола Београда .
Отикрили смо 10 занимљивих чињецина о цркви Светог Марка, које смо пожелели да поделимо са вама.
- Својим изгледом је требала да подсећа на манастир Грачаницу. Стога је стил градње цркве српско-византијски.
- Данашња црква је грађена у непосредној близини претходне гробљанске капеле Светог Марка из 1835. године, а на темељима још старије палилулске цркве. Јер је на Ташмајдану некада било гробље.
- Црква је јединствена и по томе што има три олтара. Поред централног, налазе се два бочна олтара. Посвећена светом деспоту Стефану Лазаревићу и преображењу господњем.
- Храм током литургије може да прими чак две хиљаде људи.
- Највећи богородичин мозаик на свету је мозаик „Пресвета Богородица Шира од небеса” који је део цркве Светог Марка у Београду.
- Са десне стране, уз јужни зид се налази бакарни саркофаг у којем почивају земни остаци цара Душана, пренете из његове задужбине, манастира светог Архангела код Призрена.
- У цркви је веома посебно и то што се налази јтрон патријарха српког и краља који је смештен испред самог олтара.
- У крипти цркве су сахрањени последњи краљ из династије Обреновића, краљ Александар Обреновић и његова супруга Драга Машин, после Мајског преврата из 1903. године.
- На месту где је данас црква Светог Марка на Ташмајдану, године 1830. прочитан је султанов хатишериф о признавању аутономије Србије унутар турске царевине.
- Испод цркве се налазе пећине, на 28 метара испод земље. Сматра се да су старе између шест и осам милиона година.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: Место где се КУПАЈУ ВИЛЕ И ВЕЧНО ВЕЗУЈУ ЗАЉУБЉЕНЕ: На овом месту ствара се један од НАЈВЕЋИХ ВОДОПАДА у Србији
Ова српско-византијска лепотица налази се у Ташмајданском парку. Унутрашњост је пуна уобичајених фресака и икона, а зидове красе радови неких од најомиљенијих српских сликара
БОНУС ВИДЕО: