Технолошки криминал непрестано се развија широм света, али и у нашој земљи свака друга локална самоуправа била је мета сајбер напада
Сваких 39 секунди у Србији се догоди најмање један сајбер напад! Како би се боље заштитили подаци грађана у општинским и градским управама требало имати бољу опрему, више лиценцираних софтвера и ИТ стручњака и чешће мењати приступне лозинке базама података, наводи се у новом истраживању.
ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ! Скоро свака осма локална самоуправа у Србији није знала да су јој подаци о грађанима хаковани
Истраживање о безбедности информационих система недавно је спроведено у чак 69 градова и општина. Подаци говоре да више од половине општина у Србији, односно 58 процената локалних самоуправа није проверавало безбедност мреже. Осим тога, ниједна од анализираних општина у последњих годину дана није тестирала план опоравка у слуцају колапса система.
Прочитајте још: НЕ НАСЕДАЈТЕ! Направите сами НЕОПХОДАН део за МОБИЛНИ (ВИДЕО)
- Чак 47 процената локалних самоуправа било је мета сајбер напада, а њих 12 одсто не зна да ли су били хаковани. У петини самоуправа не постоји запослени задужени за ИТ, а остале тек на свака 62 службеника имају једног специјализованог за ову област - саопштено је.
Прочитајте још: НАЈБОГАТИЈИ! Да је марио за новац, Тесла би када је умро имао ТАЧНО ОВОЛИКО НОВЦА НА РАЧУНУ! (ВИДЕО)
Наиме, свака друга локална самоуправа не мења редовно приступне лозинке, због чега су лака мета сајбер напада.
Прочитајте још: Технолошка ПОБЕДА: Европол разбио мрежу за комуникацију коју су користиле ХИЉАДЕ КРИМИНАЛАЦА
Осим тога, проблем може представљати и чињеница да су у великом броју општина и градова службеници недовољно обучени, што може да доведе до давања шифре другом и угрожавања безбедности података.
Наводи се да је најбоље да се подаци чувају на рачунарима који нису старији од 5 година, јер су старији оперативни системи - лакша мета.
Прочитајте још: Ево како да ЗАТАМНИТЕ екран на Gmail апликацији
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ