Tehnološki kriminal neprestano se razvija širom sveta, ali i u našoj zemlji svaka druga lokalna samouprava bila je meta sajber napada
Svakih 39 sekundi u Srbiji se dogodi najmanje jedan sajber napad! Kako bi se bolje zaštitili podaci građana u opštinskim i gradskim upravama trebalo imati bolju opremu, više licenciranih softvera i IT stručnjaka i češće menjati pristupne lozinke bazama podataka, navodi se u novom istraživanju.
OZBILJAN PROBLEM! Skoro svaka osma lokalna samouprava u Srbiji nije znala da su joj podaci o građanima hakovani
Istraživanje o bezbednosti informacionih sistema nedavno je sprovedeno u čak 69 gradova i opština. Podaci govore da više od polovine opština u Srbiji, odnosno 58 procenata lokalnih samouprava nije proveravalo bezbednost mreže. Osim toga, nijedna od analiziranih opština u poslednjih godinu dana nije testirala plan oporavka u slucaju kolapsa sistema.
Pročitajte još: NE NASEDAJTE! Napravite sami NEOPHODAN deo za MOBILNI (VIDEO)
- Čak 47 procenata lokalnih samouprava bilo je meta sajber napada, a njih 12 odsto ne zna da li su bili hakovani. U petini samouprava ne postoji zaposleni zaduženi za IT, a ostale tek na svaka 62 službenika imaju jednog specijalizovanog za ovu oblast - saopšteno je.
Pročitajte još: NAJBOGATIJI! Da je mario za novac, Tesla bi kada je umro imao TAČNO OVOLIKO NOVCA NA RAČUNU! (VIDEO)
Naime, svaka druga lokalna samouprava ne menja redovno pristupne lozinke, zbog čega su laka meta sajber napada.
Pročitajte još: Tehnološka POBEDA: Evropol razbio mrežu za komunikaciju koju su koristile HILJADE KRIMINALACA
Osim toga, problem može predstavljati i činjenica da su u velikom broju opština i gradova službenici nedovoljno obučeni, što može da dovede do davanja šifre drugom i ugrožavanja bezbednosti podataka.
Navodi se da je najbolje da se podaci čuvaju na računarima koji nisu stariji od 5 godina, jer su stariji operativni sistemi - lakša meta.
Pročitajte još: Evo kako da ZATAMNITE ekran na Gmail aplikaciji
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU