Људи имају шесто чуло које већина нас не користи, али би могли да науче.
Неки људи који су слепи већ су смислили како да то искористе, на сличан начин на који се делфини крећу под водом, а слепи мишеви се сналазе у мрклом мраку. Само је питање времена када ће и други схватити како то да учине, кажу научници.
Прочитајте још: Десет СИМБОЛА из СНОВА које не треба да игноришете! Подсвест вам шаље поруку
Пробуђено шесто чуло
Наших пет чула - вид, звук, мирис, укус и додир - помажу нам да разумемо и опажамо свет око нас. Али према две недавне студије, људи могу да уђу у такозвано шесто чуло и науче како да се крећу кроз мрак када наш вид не може да се пробије.
Неки људи много боље користе ехолокацију од других, показало је истраживање.
Делфини и неке друге животиње користе биолошки сонар, назван ехолокација, да би се кретали чак и када их тамна, мутна вода спречава да виде. Чини се да слепи мишеви осећају звук док се одбија од препрека док несметано лете кроз мрачне просторе.
Људи пасивно користе ехолокацију све време. Када особа уђе у собу и интуитивно схвати да ли је простор мали или велики и да ли садржи намештај, вероватно своју интуицију заснива на ођецима. Слепи људи понекад куцну штапом или лагано згазе ногом како би стекли осећај за простор око себе. Људи такође могу ехолоцирати пуцањем прстију или цоктањем, кажу научници, јер се звучни таласи које ствара одбијају од оближњих објеката. Људи са мало или без обуке могу научити да користе те ођеке за одређивање облика, величине или текстуре објекта.
Оријентација
У новој студији, тестирано је да ли људи могу научити да ехолоцирају. Учесници су похађали 20 обука - две недељно по 10 недеља - а затим су покушали да користе ехолокацију да идентификују величину објекта и његову оријентацију у лабораторији. Осим тога, завршили су задатак навигације заснован на рачунару, у којем су слушали звукове и кретали се око објеката.
"Имали смо огроман старосни распон - од 21 до 79 година - и укључивали смо и слабовиде и слепе људе, и сви су учили", рекао је један од истраживача. За људе који нису могли да виде, развијање њихове способности активног опажања повећало је њихову способност самосталног кретања и побољшало осећај благостања.
Прочитајте још: ТЕСТ ЛИЧНОСТИ: Начин на који држите ПЕСНИЦУ открива много о вама
Занимљиви резултати истраживања
У другом истраживању, имали су 15 учесника који нису обучени за ехолокацију који шаљу звучне таласе, са компјутерских таблета, који су били слични буци коју слепи мишеви користе када лете кроз мрак. Затим су их питали да ли се цилиндар у просторији који нису могли видети креће или мирује. Чак и без обуке, већина учесника је знала одговор. Људима вероватно није тешко да схвате технику и користе је у интеракцији са својим окружењем. Ипак, неки учесници су у томе били много бољи од других, кажу они.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ