Осигуравајуће куће одбијају да продуже полисе осигурања пословања свим туристичким агенцијама у Србији, а то значи да је сезона завршена.
Полисе осигурања пословања трају до 1. октобра, па уколико осигуравачи не подлегну притиску више неће бити групних путовања. У исто време осигуравачи издају полисе новооснованим туристичким агенцијама.
Драма око туристичких агенција се наставља - осигуравачи су одбили да продуже полисе иако су у јануару већ тражили да продају скупље полисе и агенције су то прихватиле. Агенције не смеју да послују без полиса осигурања, а то значи да од 1. октобра више не смеју да продају аранжмане.
Прочитајте још: ЕПСКО ХИПИ путовање: Да ли би кренули АУТОБУСОМ на ПУТ од 70 дана?
Шта ће се десити са већ продатим аранжманима и ваучерима које су туристи узели?
Туристи са уговорима треба да од осигуравајуће куће траже новац.
- Сви са уговором о уплаћеном аранжману треба да се упуте у осигуравајућу кућу и траже обештећење, јер полисе важе за све продате аранжмане до 1. октобра - рекао је Александар Сеничић, директор ЈУТА, гостујући на Првој ТВ.
Међутим, полису треба активирати само у случају да је агенција пропала, отишла у стечај или банкротирала. Уколико агенција настави са радом треба очекивати да се проблем са полисама реши у наредном периоду и да се, евентуално, наредне сезоне оде на одмор.
Прочитајте још: Потпуни ХИТ У СВЕТУ: Туре у којима откривају КО ИМ ЈЕ ДЕДА плаћају 8.000 евра, а долазили су и у СРБИЈУ
Међутим, агенције које ће наставити да раде се већ сада суочавају са проблемом како да наредног лета организују чартер лет, за оне који су уплатили, уколико не смеју да наставе да продају аранжмане? То би значило да ове путнике треба да пребаце на редовне летове, а то је промена програма путовања.
Ако туристи сада туже агенције - сигурно ће банкротирати.
Они који не желе да путују ни наредне године могу да сачекају 2022. годину и узму новац назад. Међутим, уколико туристи почну да туже агенције тражећи свој новац сада и одмах реално је очекивати да ће многе од њих прогласити банкрот о чему можете прочитати ОВДЕ. У том случају се туристи обраћају осигуравачима.
Одлука Грчке је била политичка, не економска.
Александар Сеничић сматра да је читава сезона била изузетно тешка и да је су границе све време затваране и отваране, а да је одлука грчких власти да не отвори границу "докусурила агенције".
- Одлука грчких власти је била више политичка него економска и они су добили новац од ЕУ како би преживели ову годину - рекао је Сеничић.
Прочитајте још: НАЈГОРА година у историји: Туризам у СРБИЈИ су спасли ОВИ ЉУДИ
Грчки власници објеката су од државе тражили да прогласи мораторијум и да две године не морају да врате аванс који су узели од српских туристичких агенција за ово лето, а који наши туристи нису искористили. То значи да су српски милиони заробљени у Грчкој и агенције неће моћи да их добију или искористе још две године. То аутоматски значи да они који су уплатили одмор у Грчкој неће моћи да га добију назад у скорије време.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ