Бељење камена постало је део грчке традиције, ево и зашто
Куће у карактеристичним белим и плавим бојама постале су препознатљив симбол бајковитих грчких дестинација попут Миконоса и Санторинија. Поглед на фотографије са архитектуром у бојама грчке заставе буди жељу за уживањем у предивним плажама и медитеранској кухињи.
А да ли знате зашто су карактеристичне боје чистог неба и мора одабране за грчке острвске куће? Ове боје су настале из практичних разлога. Камен који је био доступан на местима попут Миконоса, Пароса и Наксоса имао је један недостатак - тамну, земљану боју која би привукла сунчеве зраке и учинила живот у тим кућама неподношљивим због високих температура.
Како би се охладили, Грци су користили белу боју фарбањем камена, а овај метод се показао успешним и постао је део традиције. Средином 20. века, боје су такође добиле практичну улогу у заштити од болести. Грчке власти су затражиле фарбање кућа кречом како би спречиле ширење колере.
Такође, плава боја је постала карактеристична за грчке куће због своје доступности. Рибари и поморци су користили остатак боје којом су фарбали бродове за бојење врата и прозора кућа. Плава боја се добијала мешавином кречњака и "лоулаки", средства за чишћење које је било лако доступно већини људи код куће.
Током шездесетих година прошлог века, бојење кућа у плаво-бело постало је законска обавеза на грчким острвима. Веровано је да ће ове препознатљиве боје подстаћи патриотизам и национализам. Иако су данас прописи мање строги, традиција бојења кућа у грчким острвима наставља се због своје привлачности туристима.
Док лутају Кикладима, посетиоци могу приметити домове са различитим бојама, али и даље доминирају плава и бела, које су постале симбол грчких острва и препознатљиве широм света.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ