Најпопуларнија социјалистичка бетонска чуда могу се купити на интернету од папира и деца могу да их саставе као 3Д зграде.
Чувена бруталистичка бициклистичка тура, после тромесечне паузе, поново почиње да се организује сваког викенда. Тура је, до сада била намењена страним туристима којима се допадало да српску престоницу упознају са два точка.
Порочитајте још: Ове земље ће вам ПЛАТИТИ да дођете на летовање, нуде ГРАТИС НОЋЕЊЕ
Овог лета ће "Бруталистичка тура" бити осмишљена за домаће туристе, а цене - преполовљене. Тура води до бисера социјалистичке архитектуре: СИВ-а, хотела "Југославија", куле "Генекс", популарних "телевизорки"...
-- Југоносталгичарске туре "стојадином" и "југићем" су биле веома популарне међу странцима, јер је то био занимљив начин да виде историју града - каже Ралф ван дер Зејен.
Архитекте, које су у том периоду дизале из пепела Југославију, идеје и трендове у архитектури пратиле су уз помоћ француских и јапанских часописа. Велики број уметника несвесно је усвајао бруталистичке форме, а на тај начин су успели да испоштују потребе времена - да зграде буду практичне.
Прочитајте још: Зграде које су међусобно повезане МОСТОВИМА или РОТИРАЈУЋИ апартман - Грађевине које одузимају дах
Источна капија, познати "Рудо", оставља утисак на све који у град долазе са истока, три солитера висине 85 метара са по 28 спратова. У ова три небодера може да се смести 1.400 станара.
Београд има две легендарне капије: источну "Рудо" и западну "Генекс".
Наспрам њих налази се Западна капија, која је са 135 меатара, некада је била највиша грађевина у Југославији. Јединственост ове грађевине огледа се и у томе што су два небодера спојена мостом на врху. У овом мосту је требао да се се налази стан архитекте Михаило Митровић, а у кругу ресторан, али на крају од тога није било ништа.
Прочитајте још: Драгица је пронашла СЕДАМ најскривенијих углова СРБИЈЕ на којима се морате сликати (Фото)
На бруталистичком "списку" су и зграде на Јулином брду, Урбанистички завод, куле на Бањици, Палата правде. На овом списку нашла се и позната "Тоблерона" архитекте Ристе Секеринског.
Због свог необичног изгледа и оштрих форми, које доминирају на фасади, изазива и различите реакције код суграђана, али једно је сигурно - нико није имун на њен изглед. Ова зграда је самачки хотел.
Прочитајте још: За најлуксузније путовање на свету резервише се годину дана унапред, а кошта 2 МИЛИОНА ДИНАРА (Видео)
Послератни период у Југославији условио је појаву великих бетонских зграда, овај материјал дозвољавао је јефтину, ефикасну и економичну градњу функционалних објеката. Избор материјала био је сужен, а средином прошлог века владало је мишљење да је бетон вечан.