Птице селице се ових дана припремају за своје велике пролећне сеобе. Међу њима су и дивни ружичасти фламингоси, који посебно воле да зимују на једном медитеранском острву, где се привремено настане од почетка новембра па све до почетка марта
Кипар, Слано језеро, код Ларнаке, зимски је рај за хиљаде ружичастих фламингоса. Током четири месеца колико ту бораве, ионако живописан крај учине једноставно божанственим. Ово језеро, површине свега 2,2 километра квадратна, надалеко је познато по рефлексији која се ствара због мирне воде, а многобројни туристи из свих крајева света одушевљени су овом природном лепотом која настаје "стапањем" мора и неба, а када ту своју ружичасту боју додају и фламингоси, настају незаборавни призори и слике у оку које једноставно одузимају дах.
Фото: Министарство туризма Кипра
У близини Ларнаке, уз пут који води до тамошњег Међународног аеродрома, Слано језеро заправо чини мрежа од четири такве водене површине. Највеће је Алики, потом Орфани, па Сорос и Спиро. Због свог значаја проглашено је Рамсарским подручјем, заштићеним природним подручјем у мрежи Натура 2000, Посебним заштићеним подручјем према Барселонској конвенцији о заштити мора и приобалних подручја Медитерана и важним подручјем за птице. За око 12.000 фламингоса, који се окупљају у централном делу језера, оно је изузетно важно због популација сланих шкампа којима се хране, али и због размножавања.
Језеро се зими пуни водом, док лети вода испарава, али оставља кору соли јер морска вода продире кроз стену између језера и мора, чинећи његову воду врло сланом. Со је некада сакупљена из овог језера и била је један од главних извозних артикала са Кипра, али су због економских разлога жетве соли прекинуте 1986. године.
На обали сланог језера налази се џамија Хала Султан Теке, једно од најсветијих места сунитског ислама, јер се у њој налази гроб Ум Харам, Мухамедове следбенице.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ