Ptice selice se ovih dana pripremaju za svoje velike prolećne seobe. Među njima su i divni ružičasti flamingosi, koji posebno vole da zimuju na jednom mediteranskom ostrvu, gde se privremeno nastane od početka novembra pa sve do početka marta
Kipar, Slano jezero, kod Larnake, zimski je raj za hiljade ružičastih flamingosa. Tokom četiri meseca koliko tu borave, ionako živopisan kraj učine jednostavno božanstvenim. Ovo jezero, površine svega 2,2 kilometra kvadratna, nadaleko je poznato po refleksiji koja se stvara zbog mirne vode, a mnogobrojni turisti iz svih krajeva sveta oduševljeni su ovom prirodnom lepotom koja nastaje "stapanjem" mora i neba, a kada tu svoju ružičastu boju dodaju i flamingosi, nastaju nezaboravni prizori i slike u oku koje jednostavno oduzimaju dah.
Foto: Ministarstvo turizma Kipra
U blizini Larnake, uz put koji vodi do tamošnjeg Međunarodnog aerodroma, Slano jezero zapravo čini mreža od četiri takve vodene površine. Najveće je Aliki, potom Orfani, pa Soros i Spiro. Zbog svog značaja proglašeno je Ramsarskim područjem, zaštićenim prirodnim područjem u mreži Natura 2000, Posebnim zaštićenim područjem prema Barselonskoj konvenciji o zaštiti mora i priobalnih područja Mediterana i važnim područjem za ptice. Za oko 12.000 flamingosa, koji se okupljaju u centralnom delu jezera, ono je izuzetno važno zbog populacija slanih škampa kojima se hrane, ali i zbog razmnožavanja.
Jezero se zimi puni vodom, dok leti voda isparava, ali ostavlja koru soli jer morska voda prodire kroz stenu između jezera i mora, čineći njegovu vodu vrlo slanom. So je nekada sakupljena iz ovog jezera i bila je jedan od glavnih izvoznih artikala sa Kipra, ali su zbog ekonomskih razloga žetve soli prekinute 1986. godine.
Na obali slanog jezera nalazi se džamija Hala Sultan Teke, jedno od najsvetijih mesta sunitskog islama, jer se u njoj nalazi grob Um Haram, Muhamedove sledbenice.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU