Многи се плаше да гљуве перу водом, ево одговора да ли су у праву.
Препуне протеина и минерала, међу којима су цинк, фосфор, селен и калијум, витамина Б и Д, са ниским процентом масноће, печурке су идеалне за примену у дијетама, али и за јачање имунитета и борбу са најтежим болестима.
Поседују антиканцерогена, антивирусна и профилатичка својства, а одличне су савезнице и у борби са кардиоваскуларним болестима. Наравно, говоримо о јестивим печуркама.
Прочитајте још: Чули сте за СОС од ВИШАЊА, а сада можете и да га НАПРАВИТЕ (ФОТО)
Ко год воли да их једе сигурно се, пре њихове припреме, запитао где су расле и чиме су све запрљане. Многи чак избегавају да их сами припремају, плашећи се да их неће довољно добро опрати. Постоји неколико начина чишћења печурки, а сваки од њих је исправан. На вама је да одаберете.
Четком или салветом скините прљавштину.
Четкање
Земљу или прашину са печурака можете да скинете влажном памучном крпом или четком. У оба случаја, нежним покретима уклањајте прљавштину, да бисте им сачували облик и укус, који се највећим делом "крије" у горњим слојевима плода.
Прање
Многи избегавају да перу гљиве, мислећи да ће, због сунђерасте структуре, упити превише воде и потом бити незгодне за припрему.
Потопите их у слану воду - скида прљавштину
Тачно је да упију воду, а Харолд Макги, амерички аутор књига које се баве хемијом и историјатом хране и кувања, доказао је и колико - потопио је 252 грама свежих печурака у воду, и након пет минута поново их измерио.
Прочитајте још: СПАНАЋ према рецепту Морнара ПОПАЈА: Деца ће тражити још! (ФОТО)
Занимљиво је да су упиле само шест грама воде, односно 1/16 кашичице. Још један од начина прања је да их потопите у посољену воду и оставите 10 минута да одстоје. Со ће на овај начин скинути и најтврдокорнију прљавштину.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ