Mnogi se plaše da gljuve peru vodom, evo odgovora da li su u pravu.
Prepune proteina i minerala, među kojima su cink, fosfor, selen i kalijum, vitamina B i D, sa niskim procentom masnoće, pečurke su idealne za primenu u dijetama, ali i za jačanje imuniteta i borbu sa najtežim bolestima.
Poseduju antikancerogena, antivirusna i profilatička svojstva, a odlične su saveznice i u borbi sa kardiovaskularnim bolestima. Naravno, govorimo o jestivim pečurkama.
Pročitajte još: Čuli ste za SOS od VIŠANJA, a sada možete i da ga NAPRAVITE (FOTO)
Ko god voli da ih jede sigurno se, pre njihove pripreme, zapitao gde su rasle i čime su sve zaprljane. Mnogi čak izbegavaju da ih sami pripremaju, plašeći se da ih neće dovoljno dobro oprati. Postoji nekoliko načina čišćenja pečurki, a svaki od njih je ispravan. Na vama je da odaberete.
Četkom ili salvetom skinite prljavštinu.
Četkanje
Zemlju ili prašinu sa pečuraka možete da skinete vlažnom pamučnom krpom ili četkom. U oba slučaja, nežnim pokretima uklanjajte prljavštinu, da biste im sačuvali oblik i ukus, koji se najvećim delom "krije" u gornjim slojevima ploda.
Pranje
Mnogi izbegavaju da peru gljive, misleći da će, zbog sunđeraste strukture, upiti previše vode i potom biti nezgodne za pripremu.
Potopite ih u slanu vodu - skida prljavštinu
Tačno je da upiju vodu, a Harold Makgi, američki autor knjiga koje se bave hemijom i istorijatom hrane i kuvanja, dokazao je i koliko - potopio je 252 grama svežih pečuraka u vodu, i nakon pet minuta ponovo ih izmerio.
Pročitajte još: SPANAĆ prema receptu Mornara POPAJA: Deca će tražiti još! (FOTO)
Zanimljivo je da su upile samo šest grama vode, odnosno 1/16 kašičice. Još jedan od načina pranja je da ih potopite u posoljenu vodu i ostavite 10 minuta da odstoje. So će na ovaj način skinuti i najtvrdokorniju prljavštinu.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU