Уколико вам је потребан кисели купус ван сезоне, можете га укиселити за свега 2 до 3 дана.
Ситно исецкајте купус или му одстраните листове, па га пажљиво спустите у посуду за кисељење (то може да буде пластична кофа или лонац).
Прелијте га врелом водом, сипајте 2-3 дл неког сирћета (не солите!), одозго ставите тањир и нешто тешко (нпр. камен) како би се купус оптеретио.
Оставите купус на собној температури да одстоји 2 дана и имаћете кисели купус као усред зиме.
Уколико вам је кисели купус потребан за само један дан, у наведене састојке убаците и један комад обичног хлеба.
Стандардно кисељење купуса (без конзерванаса)
Да бисте добили добар кисели купус и добар расол, одаберите чврсте главице купуса средње величине (најбољи је футошки купус, а није лоше ни ако једна трећина укупне количине буде црвени купус).
Сваку главицу мало засеците по корену или једноставно мало издубите корен и ређајте у чисто буре за купус.
Не заборавите да у буре уградите и једно краће црево како купус не бисте морали да претачете већ да га само два пута недељно продувате да би се со равномерно распоредила.
Послагане главице купуса прелијте раствором морске соли и воде. Рецимо, за буре од 200 литара, потребно је око 60-65 кг купуса и 2-3 кг соли и онолико воде колико стане да би купус био у води, као и 1-2 кг цвекле и 1/2 кг рена (рен ја одличан конзерванс – не дозвољава кварење купуса без обзира на промене температуре).
Пошто је ово биолошко кисељење, у купус се не ставља ни винобран ни конзерванс. Расол је одличан све док имате купус, а може да се пије чак и у марту, јер се не развлачи и не мења укус.
Купус укисељен на овај начин може да се држи и на тераси.
(Крстарица)
БОНУС ВИДЕО