У питању није само унос велике количине хране
Здраве прехрамбене навике су кључ за оптималност организма.
У зависности од тога да ли вам је метаболизам брз или спор, зависиће и то колико времена вам је потребно како бисте се угојили или скинули килограме.
Без обзира да ли сте на дијети или не, важно је да имате здраве прехрамбене навике како бисте имали и добар имунитет. Због тога би требало да навике у исхрани које нису добре когирујете што пре.
1. Не уносите довољно протеина
Унос довољне количине протеина је важан због јачања метаболичког здравља. Конзумирање хране богате протеинима ће утицати на бољи метаболизам и целокупно здравље. Нутриционисти Еми Годсон и Лаурен Харис – Пинкус објашњавају да није важно само колико протеина једемо, већ и време у које их једемо.
– Већина људи конзумира довољно протеина, али их не деле правило између оброка и грицкалица, што ке важно за раст и развој мишића – каже Харис – Пинкус и саветује унос најмање 20 до 25 грама протеина по оброку, поготово за време доручка.
2. Прескачете доручак
Ако сте једни од оних који не доручкују, можда би требало да промените ту навику.
– Замислите свој метаболизам као ватру, да би она горела, морате је запалити, а доручак чини управо то. Циљ је покренути метаболизам с доручком богатим хранљивим влакнима, протеинима и здравим мастима – додаје Годсон.
3. Уносите превише дневних калорија ноћу
– Наше тело воли да једе током дана када смо активнији и када нам је потребно “гориво”. Не једемо храну док спавамо јер наше тело то не захтева, али оно што једемо током дана утиче на сан, што даље утиче и на метаболизам. Како сунце залази, пробавни састав се успорава како би се припремио за сан, па људи који прескачу доручак, једу мало током дана и увече конзумирају велики део дневних калора, а тако се супротстављају свом природном биоритму – каже Харис – Пинкус.
4. Не конзумирате довољно влакана
Влакна су кључна компонента за метаболизам. Помажу му на два начина – у процесу пробаве и одржавајући нас ситима.
5. Не уносите довољно калорија
Ако смо у дефициту кад су у питању калорије, то ће успорити метаболизам.
– Морате јести калорије да бисте сагорели калорије, иако је за смањење телесне тежине потребан калоријски дефицит, конзумирање премало калорија може успорити метаболизам – објашњава Годсон.
6. Конзумирате превише прерађене хране
На метаболизам утиче и количина хране коју једемо, као и када је једемо, али и врста хране. Многи стручњаци због тога препоручују ограничавање уноса обрађене хране.
– Високо прерађена храна обично се брзо вари и не садржи влакна, што значи да не захтева много енергије за обраду – каже Харис – Пинкус.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ