Кад је човек млад, тело му је флексибилно на најразличије начине - може да се сагне више него старије особе, али се и метаболизам прилагођава лако на сагоревање калорија из различитих извора
![1691056492_shutterstock_1858837264.jpg](/cache/images/d/4/1/e/0/d41e031d8cad51415e3d0c9921eb447091c581ff.jpg)
Да ли једете намирнице са више масти или оне са угљеним хидратима? Многи не знају да млад организам с лакоћом прихвата и један и други извор, али кад остаримо, постајемо и метаболички нефлексибилни.
Да бисмо одржали способност прилагођавања метаболизма, добро је да тело с времена на време "збуњујемо". То значи да треба мењати и број калорија и врсту намирница које једемо сваког дана.
- Кад се тело закочи на платоу који често мучи особе на дијети или у тренингу, треба га изазвати - и физички и метаболички - каже др Иан Смит. Један од начина је циклична дијета са угљеним хидратима.
- Сваке недеље почињете са исхраном богатом угљеним хидратима и то траје два дана - каже др Смит, аутор књиге и дијете "Мет-Флекс".
- Затим следи пет дана исхране с малим количинама угљених хидрата, али не треба ово бркати са кето дијетом. Нема потребе да тело стално буде у кетози. Напротив, циклично улазите у њу и излазите из ње, како бисте подстакли тело да се поново флексибилно користи енергијом из масноће и из угљених хидрата.
Овакве промене су, тврди више нутрициониста, изванредне за излазак из стагнације и наставак мршављења. Зато, ако сте већ успели да се ослободите дела вишка, а затим застали и казаљка на ваги "не мрда", покушајте са овом дијетом.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ