Еколошке косилице зиму проводе у штали, а на пролеће се поново крећу на посао. Овце су веома вредне и за пола године покосе више од седам хектара!
Не загађују околину и не стварају буку, а Бечлијама се много допадају. Извођење оваца на испашу је пилот-пројекат Града Беча и једна од бројних мера ЕУ-пројекта "LIFE DICCA". У оквиру овог пројекта који је започео 2019. године и који ће трајати пет година ради се о развоју мера да се Дунавско острво у Бечу припреми за изазове у вези са променом климе.
Прочитајте још: Не експериментишите са егзотичним биљкама, послушајте савете старих СЛОВЕНА и засадите у ВРТУ ових 9 које ће БУЈАТИ
Након зимске паузе у штали, недавно је на северни део Дунавског острва донето 70 оваца да "раде" као природне косилице.
- Драго ми је што можемо да наставимо са пројектом на острву везано за спровођење мера против промене климе - каже чланица градског већа за екологију Ули Зима.
Пројекат траје пет година и ако покаже успешним овце ће наставиће са радом.
Овце као "еколошке косилице" не загађују околину и не стварају буку. У односу на прошлу годину стадо је повећано, има доста јагњади који су на свет дошли зимус. На острву се налазе само женке свих генерација бовшке пасмине. Оне су веома отпорне и толерантне на стрес, добро подносе сушне пределе и велику врућину. Овце нису у власништву Града Беча већ припадају предузећу "WYKbio.pflanzen".
Прочитајте још: На балкону од пет квадрата може да се добије 10 килограма ПОВРЋА
Животиње су ограђене и после недељу дана, мобилна ограда се помера на друге делове острва. Током 2019. године за скоро шест месеци овце су "покосиле" површину од 73.000 м2 тј. 7,3 ха.