Свака шетња Врњцима је путовање у историју, јер су се у вилама које је красе одигравали важни догађаји не само у Србији него и свету
Крај реке било је нанизано шест бисера: "Гостушки, "Албала", "Радак", "Еспланада", "Турковић" и "Арновљевић", али су због изградње хотела "Бреза" срушене прве четири. То је довољан разлог да у Бању поклоните пажњу "преживелим " вилама.
Прочитајте још: Знате ли зашто поштоваоци Достојевског купе каранфил и изађу на трећој станици, код манастира Александар Невски?
"Брезу" је пројектовао чувени Иве Антић, а четири прелепе виле изградили су још чувенији бањски лекари, а цео комплекс је био украс Бање. На срећу, туристи и данас могу да се диве двема, преосталим.
Вила "Турковић" је имала посебно важну улогу у историји. Прво, у њој су живеле две најлепше Врњчанке: Теодора Дора и Афродита. Друго, овде 1941. године била смештена немачка команда и управо овде је осмишљен "десант на Дрвар". Због тога је после рата и добила име "Партизанка".
Вилу "Арновљевић" је изградио стари бањски лекар Светор и који је овде радио у време Првог светског рата, а касније и његов син Мирко. И брат Војислав је био познати кардиолог и члан САНУ.
Вила Швајцарија је била стециште српске елите
Елитни хотел "Александар" је бивши санаторијум "Живадиновић" који је изградио знаменити Драгутин, а позната је по познатим гостима Оскару Давичу, Кочи Поповићу... Друга знаменитост је његова супруга Десанка, први српски дијететичар и познаваоц здраве хране. Хотел се дуго звао "Београд" и био запуштен.
Код старе школе ниже се неколико вила: "Мон репо", "Видаковић", "Леђенски" и "Зораида" у којој је спавао краљ Александар.
Прву гостионицу отворио је несвршени студент Коста Ракица и звала се "Народна гостионица"
Близу цркве, припијена уз брдо ушушкана је вила "Јела" коју је изградио песник Драгутин, брат Војислава Илића. Подигао је после посете грофу Лаву Толстоју у Јасној Пољани. У време првог светског рата у њој је боравио др Владан Ђорђевић, лични лекар Милана Обреновића, оснивач Црвеног крста и писац трилогије "Цар Душан", а одавде је интерниран у Аустрију.
По брду се нижи виле "Грлица", "Царић", "Славуј", "Пролеће" и у њима су спавали уметници, како пише Огњан Топаловић у "Врњачким стазама.
Прочитајте још: Да ли сте знали да на свету постоји чак 6 Кипова слободе и то није све: Ево савета шта би требало обавезно да посетите
Најлепша вила је Замак културе Јована Белимарковића који је био најважнија личност Обреновићеве Србије и на чијем степеништу је стари ђенерал дочекивао све саме министре. Али, близу се налази низ других вила. Са пажњом треба погледати вилу "Ђорђевић" коју је изградио банкар, а у којој је била смештена ОЗНА, па вртић.