Loš san podiže pritisak
Poremećaj sna može da dovede do povećanja krvnog pritiska i da oteža lečenje, tvrde stručnjaci iz francuskog odbora za borbu protiv arterijske hipertenzije.
Pročitajte još: Evo kako BESPARICA može da izazove brojne NEŽELJENE posledice po zdravlje
Oni su ustanovili da nedostatak sna ili loš san praćen anomalijama, među kojima je na prvom mestu apnea, odnosno kratki prekid disanja u snu, mogu da podstaknu pojavu hipertenzije ili njenu otpornost na lekove. Francuski stručnjaci smatraju da je opasnost od razvoja hipertenzije tri puta veća kod osoba koje pate od apnee.
Apnea predstavlja ozbiljan poremećaj koji uzrokuje da tokom sna "zaboravljamo da dišemo" odn. na trenutke zaista prestajemo sa disanjem. Kako se ovaj poremećaj javlja tokom sna o tome nas najčešće obaveštavaju partneri. Sleep apneu karakterišu prestanak disanja i izrazito smanjenje protoka vazduha kroz disajne puteve, tokom spavanja, u trajanju dužem od 10 sekundi.
Ono što je zabrinjavajuće je da svaki 20 čovek pati od sleep apnee – to je čak 5% opšte populacije! Kod pacijenata koji se bore sa arterijskom hipertenzijom, a čija terapija slabo deluje, pojava sleep apnee je neverovatnih 50%.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU