Uz obilje vitamina, ova zdrava crvena namirnica sadrži vrlo malo masnoća i kalorija.
Paradajz je bogatmineralnim materijama, ima povoljan odnos fruktoze prema direktno resorbujućim šećerima, sadrži provitamin A i kao svako voće i povrće, sadrži dijetetske fibrile.
Pročitajte još: Tito je znao, a vidovnjakinja najavila: ZLATNA VODA u Zmajevu otkriva Atilin grob
Organske kiseline u paradajzu učestvuju u procesu disanja ćelija, a dijetetski fibrili učestvuju u poboljšanju varenja, smanjuju opterećenje jetre i tako sprečavaju stvaranje uslova za razvoj teških oboljenja. Kalijum u paradajzu reguliše ćelijski pritisak i obezbeđuje funkciju nerava i muskulature, nema ograničenja pri unosu. Natrijum obezbjeđuje pritisak vanćelijskim tečnostima i, kao i kalijum, omogućava nervnu i mišićnu aktivnost. Osim toga, paradajz obiluje magnezijumom, bakrom, gvožđem i cinkom.
Zbog svih ovih sastojaka, paradajz se preporučuje u svakodnevnoj ishrani. Kako stručnjaci preporučuju da voće i povrće učestvuje u dnevnoj količini oko 800 grama, to znači da paradajz u raznim oblicima treba učestvovati sa oko 200 grama dnevno.
Pročitajte još: Zašto je bolje spavati na LEVOJ STRANI tela? Ovo su NAJVAŽNIJI razlozi
Paradajzom do čistog tena
Paradajz je i odlično sredstvo za njegu kože lica. Pre spavanja lice treba oprati mlakim čajem od kamilice, nane ili lipe, a zatim natrljati sokom svežeg paradajza. Ostaviti da se lice samo osuši i oprati ga tek sutradan ujutru mlakom vodom. Ten će vrlo brzo postati bijelji, čišći i mekši.
Pročitajte još: Dosadna pesma vam je "ostala u glavi"? Lekar otkrio kako da je se rešite u par sekundi
Paradajz protiv kožnih upala
Za razne kožne upale lakše prirode, za upalu zanoktica, koje su veoma bolne, paradajz je pravi lek. Jednostavno obložite njime upaljeno mesto, pričvrstite lagano zavojem i ponavljajte to nekoliko puta dnevno, sve do izlečenja.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU