Vrbopuc je narodni termin koji označava početak bujanja vrbe, odnosno trenutak kada se pupoljci na granama ove biljke otvore i pojave mladi listovi. Traje od Mladenaca do Blagovesti

U srpskom narodnom verovanju, vrbopuc je simboličan znak dolaska proleća, obnove prirode i novog životnog ciklusa.
SIMBOLIKA I VEROVANJA
Vrba je u našoj tradiciji oduvek bila povezana sa snagom, rastom i plodnošću. NJeno rano oživljavanje posle zime smatralo se dobrim predznakom za godinu koja dolazi. U nekim krajevima Srbije verovalo se da se na dan kada vrba „pukne“ treba okupati u reci ili bar oprati lice vrbovom vodom kako bi se obnovila snaga i zdravlje. Vrba ima i važnu ulogu u hrišćanskoj tradiciji, posebno u obeležavanju praznika Cveti, kada se grančice vrbe osveštavaju u crkvi i nose kući kao blagoslov.
NARODNI OBIČAJI
U vreme vrbopuca, stariji su govorili da treba „oslušnuti prirodu“, jer je to period kada se priroda budi, a sa njom i ljudska energija. Ovce i stoka su se puštale na ispašu, a deca su se igrala sa svežim grančicama vrbe, verujući da će im doneti snagu i brzinu.
VRBA U PRAKTIČNOJ UPOTREBI
Osim simbolike, vrba je korišćena i u svakodnevnom životu. NJene fleksibilne grane služile su za pravljenje korpi, ograda i raznih alata. Takođe, u narodnoj medicini, kora vrbe je korišćena kao prirodni lek protiv bolova i groznice, jer sadrži supstance slične aspirinu.
Vrbopuc nije samo prirodni fenomen već i deo kulturnog nasleđa koji nas podseća na povezanost čoveka i prirode. Ovaj trenutak označava novi početak, snagu obnove i neizbežan ciklus života koji se svakog proleća iznova ponavlja.
BONUS VIDEO