Mnogi automatski ubacuju višak hrane u zamrzivač, ali ovo nije uvek dobra ideja
U zamrzivač mnogi skladište višak hrane i ono što žele da koriste u kasnijem periodu. Po navici, u ovaj uređaj ubacujemo dosta vrsta hrane, ali da li je to baš dobra ideja?
Ruska nutricionistkinja Marija Muhkina smatra da niske temperature menjaju sastav nekih namirnica. Ovo se posebno odnosi na zeleno povrće koje u zamrzivaču gubi hranljive sastojke - vitamine i antiokdisanse.
- Zamrzavanje zelja i bilja se ne preporučuje. Ako ih stavite na niske temperature, uništava im se hlorofil, gube se vitamini i antioksidativna svojstva. Ostaju samo vlakna - ističe Muhkina. Ona je dodala da zamrzavanje i odmrzavanje mogu negativno da utiču na nutritivnu vrednost povrća:
- Ne možete da zamrznete povrće bogato vodom – krastavce, paradajz, tikvice… Ono je praktično nejestivo jer nakon odmrzavanja gubi svoju strukturu i postaje “gumeno” – upozorava ona.
Pročitajte još: Najbolji savet za pohovanje mesa: Umesto brašna koristire ovu zdraviju namirnicu za HRSKAVIJI UKUS
Takođe, namirnice bogate proteinima ne treba skladišiti u zamrzivačima:
- Tokom zamrzavanja dolazi do pucanja proteinskih veza. Ne možete da zamrznete fermentisane mlečne proizvode, jer će posle odmrzavanja biti gotovo potpuno vodene i nalik surutki – smatra Marija.
- Polinezasićene masne kiseline u bademima, kikirikiju i lešnicima smrzavanjem gube svoju aktivnost. Odnosno, mešavina orašastih plodova posle zamrzivača neće biti tako visokog kvaliteta – zakljuje ona i dodaje da sir i banane ne treba zamrzavati.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU