Многи аутоматски убацују вишак хране у замрзивач, али ово није увек добра идеја
У замрзивач многи складиште вишак хране и оно што желе да користе у каснијем периоду. По навици, у овај уређај убацујемо доста врста хране, али да ли је то баш добра идеја?
Руска нутриционисткиња Марија Мухкина сматра да ниске температуре мењају састав неких намирница. Ово се посебно односи на зелено поврће које у замрзивачу губи хранљиве састојке - витамине и антиокдисансе.
- Замрзавање зеља и биља се не препоручује. Ако их ставите на ниске температуре, уништава им се хлорофил, губе се витамини и антиоксидативна својства. Остају само влакна - истиче Мухкина. Она је додала да замрзавање и одмрзавање могу негативно да утичу на нутритивну вредност поврћа:
- Не можете да замрзнете поврће богато водом – краставце, парадајз, тиквице… Оно је практично нејестиво јер након одмрзавања губи своју структуру и постаје “гумено” – упозорава она.
Прочитајте још: Најбољи савет за поховање меса: Уместо брашна користире ову здравију намирницу за ХРСКАВИЈИ УКУС
Такође, намирнице богате протеинима не треба складишити у замрзивачима:
- Током замрзавања долази до пуцања протеинских веза. Не можете да замрзнете ферментисане млечне производе, јер ће после одмрзавања бити готово потпуно водене и налик сурутки – сматра Марија.
- Полинезасићене масне киселине у бадемима, кикирикију и лешницима смрзавањем губе своју активност. Односно, мешавина орашастих плодова после замрзивача неће бити тако високог квалитета – закљује она и додаје да сир и банане не треба замрзавати.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ