Контрацептивне пилуле су једна од најчешћих метода контрацепције и ако се узимају правилно, имају изузетно високу учинковитост.
Ипак, постоје ситуације у којима оне не делују, тј. када упркос томе што их користите може доћи до зачећа. То се најчешће дешава из ових разлога:
Заборавили сте да попијете пилулу или сте прекасно почели с новим паковањем
Највећи разлог због ког контрацептивне пилуле не делују јесте тај што их жене не узимају редовно. Ако заборавите да попијете пилулу која је у средини или крају паковања, вероватно неће доћи до зачећа, али ако почињете нови циклус и прескочите неку од првих 7, ту може настати проблем. Прва недеља узимања је најважнија за спречавање развоја јајне ћелије. Ако се покрене овулацијски циклус, даље (редовно) коришћење пилула га неће зауставити.
Прочитајте још: Цео живот ОБЛАЧИТЕ ГРУДЊАК ПОГРЕШНО: Фали само 1 ситница и изгледаћете ФЕНОМЕНАЛНО!
Ако између краја узимања једног паковања и почетка узимања другог направите већу паузу него што је прописано, веће су шансе да ћете затруднети. У том случају треба да користите додатну заштиту све док не потрошите цело паковање пилула.
Користите аларм или апликацију која ће вас подсећати на редовно узимање.
Имате упалу црева или неки други проблем са пробавом
Поједине цревне болести (нпр. Кронова) онемогућавају телу да правилно апсорбује оралне медикаменте, укључујући и контрацептивне пилуле. Исто важи за хроничну дијареју или интензивно повраћање током неколико дана, када је апсорпција хормона поремећена. Тада је најбоље да користите додатну заштиту.
Узимате пилуле у различито време сваког дана
Временске осцилације од 3-4 сата неће бити проблем код комбиноване хормонске контрацепције (пилуле с естрогеном и гестагеном), иако се препоручује што већа прецизност. Међутим, ако пијете пилуле које садрже само гестаген, морате бити пажљивији с распоредом узимања. С обзиром на то да садрже само један хормон, чак и мања неправилност у узимању може смањити њихову поузданост.
Фото: Депосит
Прочитајте још: Дан Јелене која од марта ради у КОВИД БОЛНИЦИ: Дете је после сваке смене пита нешто што не оставља равнодушним
Пијете одређене антибиотике
Већина антибиотика не утиче на дејство контрацептивних пилула, али има и оних који могу смањити њихово дејство. Ако вам је дијагностикована нека тежа болест или је предвиђена дуготрајна терапија, свакако напомените лекару да узимате хормонску контрацепцију.
Већина антибиотика не утиче на дејство контрацептивних пилула.
Користите госпину траву
Госпина трава је биљни лек који се најчешће узима код психичких стања као што су депресија и тескоба. Ова биљка може повећати разградњу естрогена и тако учинити оралну контрацепцију мање ефикасном. Узимате ли контрацептивне пилуле, избегавајте госпину траву и размотрите узимање других биљних препарата у договору с лекаром.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ