Послушајте савет који ће ваше руже заштитити од неповољног времена
Влага и топлота, то су најважнији чиниоци развоја биљака, али превише кише може да доведе читаву башту у опасност. Ако бринете за своје руже, ево савета за појачану негу током кишног периода.
Да би биљке преживеле вишак воде, треба им омогућити добру дренажу, али и сачувати од налета штеточина и корова.
Руже су краљевско цвеће и зато их треба краљевски неговати. То значи да прво треба уклонити било какво грање које евентуално расте изнад њих, како би уживале на сунцу кадгод га има.
Пазите и да редовно уклањате коров, којег ће бити више него икад док се обилне кише смењују с топлим периодима.
Проверите у каквом је стању земља - корен не сме да се предуго "дави" у води која не отиче, иначе ће иструлити. Ако је ружа на тлу под нагибом, изнад ње направите каналчић или неку баријеру која ће је заштити од воде која се слива. Омогућите дренажу на сваки могући начин. По потреби, додајте још земље, како бисте подигли ниво око самог стабла.
Уколико имате више ружа које се додирују, скратите им гране. Евентуално друго цвеће такође поткрешите како би било што више ваздуха око биљака. Тако ћете омогућити лакше проветравање и брже сушење лишћа после пљускова. Наравно, прецветале цветове редовно уклањајте.
Обиље падавина даје прилику инсектима и штеточинама да се намноже. Да бисте заштитили руже, треба да их прскате инсектицидом једном недељно. Оне су, такође, подложне и нападу гљивица, па треба користити и фунгицид. Направите паузу од два дана после инсектицида.
Кад се време стабилизује и кишни период заврши, додајте ђубрива ружама, најбоље стајњака - скините слој земље од пар центиметара, сипајте ђубриво и онда вратите земљу. Тако ћете осигурати да руже лепо цветају током целог лета.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ