Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
БИЉКЕ

ТУШТ: Лековита биљка која се сматра КОРОВОМ, а здравија је од СПАНАЋА

Тушт се лаго узгаја, и веома је корисна биљка.

1626012269_purslane-3768771_1920.jpg
Фото: Пиксабеј
Oglas

Тушт је веома издржљива биљка коју можете видети скоро свуда – у баштама, двориштима, или пак уз улице и тротоаре. С обзиром да се сматра коровом, многи је чупају, јер нарушава изглед баште и бетонских површина.

Међутим, мало ко зна да је тушт заправо користан коров јер је и те како лековит.

Прочитајте још: "Девојачка срећа": Зашто спатифилум треба поклонити неудатој девојци?

Тушт је једногодишња биљка која води порекло из Азије, али је распрострањен и по свету где влада топла клима.

У зависности од крајева, код нас се назива још и тушањ, тушњак, тушац или портулак.

Зашто је тушт здрав?

Тушт се због својих лековитих својстава користи у народној медицини, али и у гастрономији.

Садржи већу количину омега-3 масне киселине, витамине А, Ц, и Е, висок ниво каротена и антиоксиданата, као и много минерала попут магнезијума, калцијума, калијума, цинка и гвожђа, па је због свега наведеног користан за кожу, крв, уринарни и дигестивни систем.

Тушт такође садржи највише здравих масних киселина у односу на све постојеће лиснато зелено поврће, попут спанаћа, које свакодневно једемо.

Известан број медицинских студија показао је ефикасност тушта у смањењу нивоа холестерола у крви.

Фото: Пиксабеј

Како изгледа тушт?

Тушт има меснате зелене листове, црвену стабљику и жуте цветове, који могу бити појединачни или груписани у два-три цвета.

Његово стабло може да достигне висину између 15 и 30 цм. Брзо се шири по површини земљишта, и на тај начин потискује друге биљке, те се због тога сматра коровом.

Фото: Пиксабеј

Тушт у гастронимији и медицини

Тушт се у гастрономији најчешће употребљава свеж за припрему песто сосева, разних салата, смутија или других прилога уз јело. Може да се суши и козервира за употребу током зиме.

У народној медицини тушт се користи за побољшање имунитета и циркулације, за јачање срца, као и за снижавање нивоа холестерола у крви.

Такође, тушт може помоћи и код зарастања рана, спречавања главобоље и мигрене. Јача кости, потпомаже развоју деце, а делотворан је и код проблема са штитном жлездом.

Фото: Пиксабеј

Како се узгаја тушт?

Тушт је веома отпорна и захвална биљка, која може да расте под разним околностима. Највише му одговарају добро осунчана места са земљиштем у којем ће бити добра дренажа.

Одлично ће напредовати и током врелих летњих дана, а преживеће и сушу. Не захтева претерану негу након садње. Довољно је само повремено заливање, и редовно резање прецветалих делова.

Прочитајте још: СТРЕЛИЦИЈА или "РАЈСКА ПТИЦА": Један од најлепших цветова на свету

Идеалан период за садњу тушта је пролеће. Након четири до шест недеља достићи ће своју зрелост,  а први цветови појавиће се већ у јулу, и цветаће до септембра.

Имајући на уму да се тушт често може наћи и поред пута, саветује се да такву биљку не пресађујете у кућну башту, јер је корен највероватније контаминиран издувним гасовима.

Стога се препорукује да се семе тушта купи у семенарници или пољоприведној апотеци.

Због своје природе, тушт је веома јак и издржљив "конкурент" - лако се размножава и потискује друге биљне врсте, тако да га не треба садити поред украсног цвећа.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas