Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
нега биљака

Како се правилно гаји БОНСАИ у затвореном? Мале, кућне биљке улепшаће сваки ентеријер

Бонсаи ретко коме може да се не допадне. Ова мала дрвећа изгледају тако симпатично да ће улепшати сваки простор.

1634455377_Depositphotos_96256354_S.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Реч "бонсаи" у преводу значи "гајено у послужавнику или посуди" и односи се на било коју врсту дрвета које је гајено да буде минијатурно. Традиција датира хиљадама година у Јапану, а данас су бонсаи популарни широм света.

Како да чувамо бонасаи?

Уколико пратите неколико смерница није тешко гајити бонсаи код куће у затвореном простору.

Пажљиво бирајте бонсаи

Традиционално, бонсаи је биљка која је требало да се чува напољу, међутим, током времена све више је премештан унутра.

Прочитајте још: Три уобичајена разлога због којих собне биљке пропадају

- Тропски бонсаи, попут фикуса, шефлере, патуљастог жада и серисе, најбољи су за почетнике - каже Давид Кастро, кустос колекције бонсаија у Бруклинском ботаничком врту.

Не чувајте зимзелени бонсаи у затвореном простору

Зимзелене биљке попут смреке, бора и смрче у бонасаи облику нец́е успевати у затвореном простору.

Купујте код специјалисте за бонсаи

Уколико размишљате где да купите бонсаи дрво, било би добро да потражите расадник специјализован за бонсаи.

Бонсаи и светло

Пронађите место за бонсаи у делу куће или стана који има пуно јаке, индиректне сунчеве светлости. Места непосредно уз прозоре су проблематична. Директна сунчева светлост је превише оштра, а бонсаи држите даље од хладног протока ваздуха, као и од директне топлоте из радијатора, који се често налазе баш испод прозора.

Бонсаи и заливање

Бонсаи заливајте као и сваку другу биљку. Патаметар може да буде суво земљиште. У идеалном случају, залијте биљку тек када почне да губи влагу, што може бити сваки дан током вегетације и сваки други дан или чак ређе када дрво мирује зими. Ипак, не претерујте са заливањем, претерано заливање је једно од најчешћих "убица бонсаија". Ако приметите да лишће жути или постаје црно на врховима, могуће је да се корење под водом и да пропада. У том случају пустите да се биљка потпуно осуши, а затим залијте. Ако проблем и даље постоји, тло се можда не исушује добро, па биљку пресадите, пише Реал Симпле.

Прочитајте још: Како да одржите ФИКУС здравим и током хладних дана: Испратите само неколико корака

Бонсаи и пресађивање

Бонсаи треба да се пресади сваке године до три године, у зависности од биљке. Међутим, ако се ваш бонсаи продавао у саксији без дренажних рупа, требало би да га пресадите по куповини.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas