Научници годинама упозоравају да екстремни климатски догађаји као што су суше са честим топлотним таласима утичу на производњу основних животних намирница и озбиљно угрожавају доступност хране.
Међународни тим стручњака на челу са Волфрамом Веквертом са Бечког универзитета спровео је физиолошку и молекуларну анализу житарица која је укључивала пшеницу и просо.
Прочитајте још: Зими цвета чак 13 врста ЦВЕЋА, зашто не гајите неки од њих?
Чланови тима, научници са шпанског Универзитета Овиједо, Националног института за биологију у Љубљани, Инситута ИРОСТ у Техерану и истраживачког института ИЦРИСАТ у Индији показали су да просо много боље реагује на климатске изазове као што је суша у односу на пшеницу. Студија је објављена у часопису "Frontiers in Plant Science".
Упоређивали су просо са пшеницом у Ирану и Индији
- Просо је житарица која чак поседује бољу нутритивну вредност од пшенице са вишим вредностима цинка и гвожђа, али је култура која се упркос својим изузетним карактеристикама недовољно користи - објашњава Волфрам Векверт са Одсека за функционалну и еволутивну екологију Бечког универзитета.
Прочитајте још: Посади се, па ЗАБОРАВИ. Онда ПРОЦВЕТА под снегом и улепша живот
Резултати студије су помогли да се разјасне процеси отпорности житарице на сушу и могу допринети узгоју нових сорти пшенице или проса са таквим карактеристикама.
Пиринач, просо и кукуруз су свето тројство исхране.
Према речима Палак Чатурведи ко-руководиоца студије, скоро 40 одсто нашег дневног уноса калорија зависи од три врсте житарица, а то су пшеница, пиринач и кукуруз који захтевају више ресурса него просо.
Прочитајте још: Нигде земље, а ЗУМБУЛ цвета и мирише. Магија? Не, ово је ТАЈНА
- Време је да кренемо у потрагу за климатски паметним културама. Да би нам алтернативне културе биле доступне, неопходни су истраживачки програми и политички напори. Да бисмо осигурали доступност хране у будућности важно је да се не фокусирамо само на три до четири основне намирнице за цео свет" - закључио је Волфрам Векверт.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ