Прослава Божића не може да протекне без чеснице, свеће и, наравно, божићне пшенице, коју многи купе у супермаркету у последњем тренутку.
Ипак, многе домаћице одлучују да саме посаде пшеницу, а то може бити и забава за целу породицу. Зашто је овог пута не бисте посадили сами и дочекали Божићну пшеницу која је ваших руку дело?
Зашто се сади божићна пшеница?
Према предању, гајење божићне пшенице почело је због родитеља Исуса Христа.
Наиме, Марија и Јосиф су, бежећи од Иродове војске, срели пољопривредника који је сејао пшеницу, а Марија га је замолила да војницима каже да су они већ прошли. Када су се војници појавили, десило се, кажу верници, чудо - пшеница која иначе расте месецима одмах је израсла и сакрила их, а војници су поверовали да су они које гоне одавно отишли, па су одустали од потраге.
Шта представља пшеница?
Иако је прелеп празнични украс на трпези, божићна пшеница има и дубље, симболично значење - она представља плодност, круг живота, обнову, просперитет и успешну жетву у Новој Години.
У прошлости се веровало да божићна пшеница може да одреди и каква нас жетва чека, па су тако верници сматрали да ће веома густа и висока донети плодну годину, док ће мање зелена, ретка, слаба и ниска означити и неуспешну жетву.
Када се сади божићна пшеница?
Углавном се божићна пшеница посади по последњим великим празницима пред Божић - или на Свету Варвару (17. децембра) или на Светог Николу (19. децембра).
Поступак сејања божићне пшенице:
- Оставите зрна у млакој води неко време, па осушите на папирном убрусу.
- Ставите слој земље на дно чинијице, па поспите зрна пшенице. Затим прекријте још једним малим слојем земље. Уместо земље може да се користи и памучна вата, а тада вам не треба други слој за прекривање зрна.
- Поспите врло мало воде и ставите на добро осветљено место, које не сме да буде претопло да се не би осушило.
- Заливајте пшеницу сваки дан, једном до двема кашикама воде, тако да буде влажно, али не и натопљено.
Жито ошишајте како би било равно и да би свећа несметано горела.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО