Пре свега, морате да се побринете да детету дате добар пример и да сами будете добри слушачи и активно реагујете када вам деца нешто говоре.
Телевизор или своје пријатеље чују без проблема, али када им ви нешто говорите као да причате зиду? То је оно што зовемо селективним слушањем и срећом, проблем је који релативно једноставно можете да решите. Психолог Мишел Борба нуди неколико савета који ће вам помоћи да вас дете чује већ након што му први пут нешто кажете. Пре свега, морате да се побринете да детету дате добар пример и да сами будете добри слушачи и активно реагујете када вам деца нешто говоре. Трудите се да се деси обраћате са поштовањем.
- Прво деци привуците пажњу, а тек онда причајте.
- Још један врло практичан савет је да стишате глас, а не да га повисујете! Деца нису навикла да причате смирено и нежно, зато је вероватније да ће пре реаговати.
Прочитајте још: Родитељство није предодређено само за мајку - улога оца је од ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА!
- Једном када придобијете дететову пажњу, реците му да вас гледа у очи. Нека ваше реченице буду јасне и кратке - понекад је довољна само једна реч. Причајте мање, не више.
- На крају, замолите дете да вам понови шта се рекли, како бисте знали да је схватило шта тражите од њега.
Прочитајте још: Жене су се ПРОМЕНИЛЕ, а да ли млади МУШКАРЦИ помажу у кућним пословима?
- Још једна важна ствар - када учини оно што сте тражили, наградите га загрљајем и речима охрабрења. Тако ћете деци помоћи да постану срећни, здрави и брижни!
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ