Једна студија о матерњем језику и начину на који га бебе усвајају открила је да мајке имају потпуно посебну боју звука када разговарају са својим бебама.
Резултати студије су изненадили и тим који је радио на овом пројекту. Наиме, они су закључили да звук има посебну фреквенцију, која је јединствена свим мамама. Без обзира на језик којим говоре.
Професор са универзитета Принстон, навео је да се боја звука, што представља његову јединствену особину, користи приликом разликовања људи, животиња и инструмената.
Прочитајте још: Питате се зашто је ваша беба стално љута и шта погрешно радите? Можда проблем није у вама
Истраживачи су се фокусирали на фреквенцију звука коју родитељи користе, када се обраћају својој беби.
Чак ни сами родитељи нису били свесни да је она различита у односу на ону коју користе у свакодневном говору.
Они су снимили мајке које су читале или разговарале са својим бебама. И исте те мајке, док су разговарале са одраслима. Након прикупљања снимака и њихове обраде, истраживачи су закључили да свака мајка поседује јединствени отисак звука (као отисак прста), који рачунар може да детектира након само једне изговорене речи. Такође су закључили да су ови отисци звучно веома слични међусобно. Без обзира на то којим језиком мајка говори.
У истраживање је било укључено девет мајки, са девет различитих говорних подручја. Мандарински, мађарски, француски, немачки, пољски, руски, шпански, енглески и грчки чак ни не припадају истој групи језика.
Прочитајте још: Љубица Богетић саветује родитеље: Организујте се добро и брините о свом менталном здрављу
Али, оно што их повезује јесте врло мала фреквенцијска разлика звука, када се обраћају својим бебама. Иако машина користи алгоритам за енглески језик, била је у стању да примети промене у фреквенцији и на било којем другом језику.
Ово је доказ да је боја звука којом се мајке обраћају својим бебама јединствена за све језике.
У тој се фреквенцији највероватније крије корен учења говора код деце. Такође су закључили и да је мајке користе несвесно.
Ту се вероватно и крије одговор на питање зашто је језик на ком проговоримо наш матерњи језик.
Прочитајте још: Деца која "висе" испред ТВ имају висок притисак и гојазна су, а када се томе додају ИГРИЦЕ...
Следећи корак овог истраживачког тима је да открије како боја звука помаже развијању центра за говор.
Полазећи од претпоставке да посебна боја звука помаже бебама да се лакше повежу са мамама, истраживачи ће у наредно истраживање укључити и очеве. Надају се да ће доћи до изненађујућих открића, зато што је питање развоја говора код деце малог узраста до сада био велика непознаница.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ