Размаженост код деце може бити изазов за родитеље и околину
То се обично дешава када деца не науче да постављају границе и препознају одговорност за своје понашање. Како бисте препознали знакове размажености код детета, обратите пажњу на следеће карактеристике:
Себичност и недостатак емпатије
Размажена деца често имају тешкоће да препознају и разумеју осећања других. Фокусирана су искључиво на своје потребе и жеље, без обзира на то како то може утицати на друге људе. Ова себичност може доћи до изражаја у свакодневним ситуацијама, као што су дељење играчака или давање пажње другој деци. Ако примећујете да ваше дете често игнорише потребе других или се осећа супериорно у односу на друге, то би могао бити знак размажености.
Непоштовање ауторитета
Деца која су размажена обично показују отпор према правилима и ауторитету. Она могу да игноришу упуте родитеља, наставника или других старијих особа, а ово понашање често произлази из недостатка научених граница и постављених очекивања. Размажено дете може манипулисати како би добило оно што жели, што доводи до проблема у васпитању и одрастању.
Неприкладне реакције на неуспех
Деца која су размажена често нису научена како да се носе с неуспехом и разочарањима. Када се суоче с неким изазовом или неуспехом, могу постати агресивна, бесна или претерано емотивна. Ова неспособност суочавања са неуспехом може довести до проблема у социјализацији и развоју емоционалне интелигенције.
Како бисте спречили или преокренули размаженост код детета, важно је успоставити јасне границе и поставити очекивања у вези с понашањем и одговорношћу.
Подстичите емпатију код детета тако што ћете га подучавати да разуме осећања других и да дели с другима. Такође, важно је пружити прилику детету да се суочи с неуспехом и да га научите како да се носи са разочарањима. Подршка и охрабрење су кључни како бисте помогли детету да расте и развија се у самосталну, одговорну и саосећајну особу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ