Важно је колико времена проводимо са децом
Сваки родитељ жели да његово дете развија интелигенцију, да буде паметно и успешно, једнако као и срећно, а на то значајно утиче однос родитеља према малишану.
1. Проводите више времена заједно
Према мишљењу психолога, у овој области, као и у многим другим, много зависи од родитеља – главних узора деци. Прво, родитељи утичу на поглед на свет, менталитет, психолошке ставове детета. Родитељи својим примером могу показати како функционише веома важан став за каснији живот – "учити на грешкам"“. Односно, научити да упркос било каквом проблему не смемо клонути духом, схватајући сопствену несавршеност, већ кроз стални развој и учење на грешкама.
Када деца стално виде да ако паднеш, можеш да устанеш, а неуспеси су само одскочне даске за нови узлет, не плаше се да крену напред, ризикују и уче нове ствари. Поред тога, родитељи могу да помогну свом детету да паметно одрасте тако што ће проводити много времена са њим и разговарати са њим. Развој говора, попуњавање речника детета - све ово у великој мери зависи од интеракције са мамом и татом. Када редовно комуницирате са својим дететом, активно га слушате, разговарате о нечему, делите са њим информације о свету, пружате му могућност да се интелектуално развија.
2. Дајте свом детету прилику да се више дружи са пријатељима
Важно је да се не фокусирате само на академски успех детета. Наравно, ако су читање и математика присутни у његовом животу од малих ногу, то ће му помоћи да касније буде добро у школи, али то је далеко од јединог што доприноси развоју интелигенције. Заправо, социјалне вештине су једнако важне за хармонично сазревање дечјег мозга и његов даљи успех у животу као и способност доброг читања и бројања.
Способност комуницирања са људима помаже не само да стекнете нове пријатеље, већ и да научите много о свету око себе. А то значи постати паметнији. То не значи да уопште не треба обраћати пажњу на учење. Само запамтите да то што ваше дете чита после школе или проводи сате радећи домаће задатке није једини начин да му помогнете да интелектуално одраста.
3. Нека игра увек буде део рутине
Деца уче кроз игру - да би се развијали, потребно је да активно учествују у нечему. То значи да безброј образовних апликација или ТВ емисија неће учинити ваше дете мудријим. Да би то урадио, потребна му је прилика да редовно игра слободно.
У том смислу најбоље функционишу креативне, маштовите игре улога које укључују сва чула. Они терају дете да буде у различитим ситуацијама и решава различите проблеме. Стога, не би требало да га оптерећујете студијама, не остављајући времена за игру.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ