Ако и ви понекад похвалите дете да је паметно, сазнајте зашто то више не треба да радите.

Маме и тате, баке и деке, просто се одушеве када дете уради нешто добро, па неретко желећи да му то дају до знања кажу "браво, како си паметан/на" или "паметнице моја" и слично.
Сасвим је јасно да је намера одраслих који то говоре детету добра, нема дилеме, али професор са Стенфорда Џо Боулер апелује на родитеље, баке и деке, да деци не говоре да су паметна јер је то јако лоше за малишане у развоју.
Да, добро сте прочитали! Едукатори и психолози тврде да, када дете похвалимо јер је урадило нешто добро, оно ће помислити "о, добро је, паметан/на сам", али зато ће касније, када у нечему погреши или подбаци, помислити: "Ох, ипак нисам тако паметан/на. Људи ће мислити да уопште нисам паметан/на".
И то је лоше јер малишани из тога уче да су грешке ризик који треба избегавати. "Паметна" деца посебно стичу аверзију према прављењу грешака, које су кључне за учење и напредак, кажу стручњаци, преноси попсугар.цом.
Ствар је у томе да деца којој се говори да су паметна ређе неко друга деца себе стављају у неке изазовне ситуације. Они можда праве мање грешака, али само зато што остају увек у зони комфора, чиме ускраћују себи шансу да расту и прилагоде се изазовима.
Најугроженија група деце
Проф. Боулер истиче да овако постављен став остаје у главама деце и када одрасту, а у посебној опасности су девојчице које желе да постигну пуно у животу. "Зашто? Зато што управо њима друштво говори да вероватно нису довољно добре као дечаци у математици и науци. То значи да ће оне гледати да избегну неке изазове у науци и математици, а та аверзија према прављењу грешака их спречава да више науче и напредују".
Шта да кажете дете уместо "паметан си"
Вероватно се сада питате шта она ви, као родитељ, можете да кажете детету да га подржите и охрабрите, а да то не буде "браво, баш си паметан". Можете да пробате са: "сјајно си то урадио/ла", "баш си се потрудио/ла и исплатило се".
- Када пошаљемо деци поруку да су грешке добре, да успешни људи праве грешке, то може потпуно да промени читав њихов животни пут - поручује за крај проф. Боулер.
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО