Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Реч коју родитељи након развода не треба да говоре деци: Звучи тачно, али деца је схватају потпуно другачије

Тешко је проћи кроз развод, а још је теже ако са тим неким имате дете

1675002025_shutterstock_1156208674.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Растурање породице је јако болно искуство за свако дете и нема сумње да дајете све од себе да свом малишну олакшате. Ваш бивши супруг је можда заиста спреман за сваку сарадњу са вама од када сте се развели, како би ваше заједничко дете што мање патило. С друге стране можда са њим комуницирате само преко правног саветника, јер у супротном долази до тешких свађа. Где год да себе препознајете, оно на шта морате посебно да пазите су речи које упућујете свом детету.

Психолози упозоравају родитеље да праве једну велику грешку када са својом децом након развода разговарају о њиховом другом родитељу. Та грешка је у облику фраза “твој тата”, односно “твоја мама”.

Зашто су ове фразе погрешне, кад су заправо тачне?

Док сте били у браку, свог супруга и себе сте помињали својој деци као “тату” и “маму”. Рекли бисте “тата ће те данас одвести на тренинг” или “дај да ти мама помогне да се обучеш”. Али, након развода несвесно сте додали реч “твој” која се односи на тату, вероватно са жељом да детету ставите до знања да је он и даље његов тата, иако више не живите заједно. Међутим, овим се постиже управо супротно: дете добија слику о томе да је његов отац неко које је одвојен од вас. Иако је тачно да развод мења породичну динамику, важно је да ваше дете стекне утисак да и даље (упркос свему) ви поштујете његовог оца, односно да он за вас није странац.

Дакле, иако је то само једна мала реч, она има невероватну моћ да пренесе детету поруку да међу вама постоји непријатељство и да ви не желите ништа више да имате са “његовим оцем”. Мада је то на крају крајева истина, то није порука коју желите да свакодневно преносите свом детету. Иако више не живите заједно, много је здравије за дете да види да на цивилизован начин можете да функционишете са својим бившим супругом, од тога да га одвајате од себе и називате “његовим оцем”.

Шта рећи уместо тога?

Једноставно покушајте да избаците то “твој” када детету помињете оца. Мада то може бити снажан ударац за вас, због вашег малишана је потребно да прогутате свој понос и да љутњу коју осећате према бившем оставите по страни. На крају крајева он му јесте отац, тако да и нема потребе за тим “твој” када се обраћате детету.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas