Према речима психолога, свако дете треба да поседује 4 основне социјалне вештине које му омогућавају да се уклопи у друштво.
Родитељство је вероватно највећи изазов од свих пред којим се може наћи један пар. Колико год труда и рада улагали у васпитање свог детета, када видите да ради нешто – неслано, врло вероватно доводите у сумњу своје родитељске методе. Деца и њихови несташлуци иду руку под руку. Деца уз помоћ њих проверавају наше границе, с тога не будите превише оштри ни према себи ни према њима. Родитељство је процес, који захтева посвећеност и неминовно доноси грешке. Али из њих учимо. Износимо пред вас данас најважније социјалне вештине које дете треба да поседује.
ОСНОВНИ МАНИРИ ИЛИТИ ПОШТОВАЊЕ
Ово се заправо односи на групу понашања која укључује традиционалне – добре манире, односно хвала и молим, све до здраве интеракције са вршњацима у виду поступка дељења и смењивања у реду. Дете које има усађене добре манире успешно ће моћи да коминицира са другима и увек ће бити у стању да задовољи своје потребе. Учтивост дакле треба и јесте на првом месту када је васпитање у питању. Дете треба да научите својим понашањем како да поступа у ширем спектру ситуација. Уместо класичног “дај ми то”, уптребите “можеш ли молим те, да ми то даш, хвала”.
Прочитајте још: Током изолације тинејџери ФИЗИЧКИ нападали РОДИТЕЉЕ, а они их НИСУ пријављивали већ АНОНИМНО тражили савет
КОНТАКТ ОЧИМА
Ово је тешка навика коју чак и одрасле особе тешко спроводе у дело. Одржати контакт очима током разговора је одраз поштовања према саговорнику и теми о којој се прича. Такође то је јасан показатељ самопоуздања особе која одржава контакт очима. Док гледате директно у очи особу са којом разговарате ви успостављате елеманат поверења који је важан за даљи однос између вас и вашег саговорника. Да бисте своје дете научили да успостави контакт очима, претворите ту активност у игру. Наведите га да вас гледа док му причате причу, у току које ћете му постављати питања о томе шта се следеће дешава у причи.
РАЗУМЕВАЊЕ ЛИЧНОГ ПРОСТОРА
Сасвим је логично да сваки тренутак у дану проводите са вашим најмлађим члановима, уз игру, љубљење, грљење и све оно што клинци захтевају. Међутим деца треба да науче да је родитељима, попут њих самих потребно мало личног простора. Ако не науче на време да прихвате то да сваком од нас, па и вама као њиховим родитељима треба лични простор, сваки ће пут доживљавати разочарење када им вршњаци ставе до знања да не желе тренутно да имају неког у својој околини. Деца пре свега треба да су сигурна у постојање ваше љубави и када сте ви далеко од њих. Само на тај начин можете себи али и њему обезбедити – лични простор.
Одржавање контакта очима одраз је поштовања.
Прочитајте још: ГОВОРИТЕ ове ПОХВАЛЕ ДЕТЕТУ и помозите му да развије САМОПОУЗДАЊЕ
ПОСТАВЉАЊЕ ГРАНИЦА
Границе су важне при одрастању сваког детета. Оне су уједно и најзахтевнији посао за сваког родитеља. Постављање граница омогућава детету да схвати шта сме а шта не сме да ради. На овај начин дете учи који су потупци исправни а који не. Поставити границе детету није лако, јер се коси са оним родитељским нагоном да свом детету све обезбеди. Међутим границе не служе како бисте детету нешто ускратили већ како бисте га усмерили ка исправном понашању. Како би границе функционисале морате остати доследни својим речима и делима.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ