Oglas
· · Komentari: 0

MOCARTOV EFEKAT: Kako KLASIČNA MUZIKA utiče na bebe?

Da li klasična muzika čini bebe pametnijima? Nema dokaza da je tako, ali klasična muzika može da umiri bebe i stimuliše razvoj mozga.

1727252926_shutterstock_147712742.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Postoje dokazane prednosti za decu koja slušaju i pušta im se muzika, uključujući poboljšanja u matematici, čitanju i motoričkim veštinama. Studije su pokazale da klasična muzika smanjuje broj otkucaja srca i disanja novorođenčeta i smiruje njihov stres, a da slušanje valcera ili koncerta može pomoći u razvoju mozga, posebno kod prevremeno rođenih beba. Ali može li puštanje klasične muzike za bebe da ih učini pametnijima? To je prilično upitno.

Ideja da slušanje klasične muzike čini pametnijim bebe naziva se „Mocartov efekat“. Dolazi iz studije psihologa Frensisa Raušera iz 1993. godine, koji je otkrio da su studenti privremeno postizali bolje rezultate na testovima prostornog rezonovanja nakon što su slušali Mocartovu sonatu.

Mediji su požurili sa pričom, ali su pogrešno protumačili studiju da znači da klasična muzika čini decu inteligentnijom u celini, iako to nije ono što je otkriveno. Učenici su samo poboljšali prostorni učinak, a efekti su trajali kratko.

Ipak, muzika nije bez svojih zasluga. Može imati pozitivan uticaj na razvoj uma.

Prednosti muzike za bebe i decu

Iako nema dokaza da klasična muzika čini bebe pametnijima, slušanje i puštanje muzike ima nekoliko dokazanih prednosti za mentalni razvoj dece, uključujući:

  • Stimulisanje mozga i formiranje novih veza između neurona
  • Podršku razvoju govora i jezika
  • Promovisanje matematičkih i čitalačkih veština
  • Poboljšanje motoričkih sposobnosti

Koja je najbolja muzika za bebe?

Muzika ne mora da bude Mocartova, pa čak ni klasična, da bi obogaćivala. Slušanje muzike bilo koje vrste, bilo pop, folk, džez ili hip-hop, dobra je za decu.

Biti aktivan učesnik u stvaranju muzike je još bolje. Sa svojom bebom i malim detetom pevajte dečije pesmice i pesme sa pokretima. Uparivanje pesama sa pokretima pomaže u razvoju jezika.

Ohrabrite mališana da udara u bubanj ili po dirkama klavira uz bilo koju melodiju u kojoj uživate. Kada vaše dete bude dovoljno staro, upišite ga na časove muzike. Postoje dokazi da proučavanje i puštanje muzike više obogaćuje nego samo slušanje.

(Yumama)

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas