Посматрајте своје дете и пратите његове покрете и реакције.
Још у мајчином стомаку дете је способно да прима и обрађује надражаје из спољашње средине. Кретање мајке, контакт са зидовима материце, сисање палца, светлост и звуци... неки су од стимулуса који у том периоду утичу на формирање и обликовање централног нервног система...
Прочитајте још: Стварно си ПРАСЕ! Ове речи не изговарајте детету, у неким земљама желе да се дете ИСПРЉА
А касније?
Није потребно да будете професионално квалификовани да бисте открили како се развија ваше дете. Посматрајте своју бебу и бавите се њоме.
Развој функција по редоследу
Функције се развијају по одређеном редоследу. Код неке деце ће то бити брже, код неке спорије, али углавном ће пратити типичне параметре.
Због тога није потребно да будете професионално квалификовани да бисте открили како се код детета развијају ови процеси.
Прочитајте још: Посебан опрез за родитеље: Не стављајте беби траку на главу док спава
Посматрајте малишана у спонтаним активностима, али посматрајте и његове вршњаке. Уочите сличности и разлике. Јер, ако не можемо да видимо нечији мозак, можемо да видимо понашање - које је одраз његове активности.
Пробајте да додирујете бебин образ
Она ће рефлексно да окреће главицу према вашој руци. Тај рефлекс је природан, прилагођујући (адаптивни) одговор, који помаже детету у тражењу хране.
Мокра пелена изазива нелагодност, док је мајчин додир умирујући
Ставите играчку или прст на бебин длан. Аутоматски ћете изазвати чврсто затварање њене шаке. То је, такође, рефлексна активност, која помаже детету да се ухвати за нешто, како не би пало. Иначе, новорођенче не може да отвори шаку и испружи прсте, па његове шачице углавном остају затворене у првим месецима живота.
Прочитајте још: Принципи по којима ДЕТЕ УЧИ ДА ЧИТА: За неколико дана може да савлада ову вештину
Новорођенче показује и одговор на дејство гравитације
Информација о промени положаја главе у односу на труп долази преко унутрашњег уха. Због тога, ако се положај главе нагло промени, на пример, када глава пада уназад, долази до реакције целог тела. Дете нагло шири руке и ноге, а потом их скупља, као да би желело да се за нешто ухвати. То је у медицини познато као Моро рефлекс - у ствари је еволутивни рефлекс који виђамо и код животиња, а неопходан је за опстанак.
Свака мајка брзо научи да држање и љуљање детета помаже да се оно смири
Прочитајте још: Ево кад БЕБЕ разумеју шта им говоримо
Ритмични покрети љуљања такође имају веома важну улогу у организацији и сазревању централног нервног система. Вероватно због тога, када у каснијем животу погледамо колијевку, она у нама буди много лепих успомена. Зато је и додир који мајка остварује са дететом веома важан чинилац за сазревање његовог централног нервног система и успостављање везе између маме и бебе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ