Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
РОДИТЕЉСТВО

Када је детету узео телефон чуо је врисак: Украо си ми цео живот!

То је озбиљно упозорење да су малишани сасвим упловили у виртуелни свет, што се појачало у доба ковида 19.

1616156552_Depositphotos_275377916_xl-2015.jpg
Фото: Депозитфото
Oglas

Када је Џон Рајхерт из Колорада узео телефон свом сину, јер је проценио да превише времена проводи “зурећи” у екран, четрнаестогодишњак му је одговорио да му је управо украо цео живот, јер због пандемије вируса корона и учења на даљину нема прилике да се виђа са пријатељима.

Прочитајте још: Спречите ЛАЖИ ДЕТЕТА: Шта да радите кад вам говоре неистину?

Кит Хамфриз, професор психологије на Универзитету Станфорд у Калифорнији, каже да можемо да очекујемо да ће период кризе достићи епске размере.

- Једино решење је да и деца и родитељи почну да уче да се на дуже искључе са интернета, али ствар се компликује када знамо да уређаји нису више само за игру, већ да су неопходни за школовање, друштвену интеракцију и друге активности без којих се живот не може замислити - каже професор.

Димитри Кристакис, директор Центра за дечје здравље, понашање и развој у Дечјем истраживачком институту у Сијетлу, упозорава да ће цену повећаног приступа екранима платити породице.

- Како деца све више и више времена проводе онлајн, повећава се и анксиозност, депресија, гојазност и агресија, што значи да се све то испољава у породици и да ће трпети сви њени чланови - тврди Кристакис.

Прочитајте још: Мајка седморо деце саветује: "Увек једу рукама, не купају се сваки дан, а ја им од 19:30 више нисам доступна!" (ФОТО)

Оно што посебно брине научнике јесте чињеница да децу модерне апликације удаљавају од активности које су значајне за здравствени, социјални и физички развој. Малишани се све ређе играју напољу, са својим вршњацима, у играма које захтевају физичку интеракцију.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas