То је озбиљно упозорење да су малишани сасвим упловили у виртуелни свет, што се појачало у доба ковида 19.
Када је Џон Рајхерт из Колорада узео телефон свом сину, јер је проценио да превише времена проводи “зурећи” у екран, четрнаестогодишњак му је одговорио да му је управо украо цео живот, јер због пандемије вируса корона и учења на даљину нема прилике да се виђа са пријатељима.
Прочитајте још: Спречите ЛАЖИ ДЕТЕТА: Шта да радите кад вам говоре неистину?
Кит Хамфриз, професор психологије на Универзитету Станфорд у Калифорнији, каже да можемо да очекујемо да ће период кризе достићи епске размере.
- Једино решење је да и деца и родитељи почну да уче да се на дуже искључе са интернета, али ствар се компликује када знамо да уређаји нису више само за игру, већ да су неопходни за школовање, друштвену интеракцију и друге активности без којих се живот не може замислити - каже професор.
Димитри Кристакис, директор Центра за дечје здравље, понашање и развој у Дечјем истраживачком институту у Сијетлу, упозорава да ће цену повећаног приступа екранима платити породице.
- Како деца све више и више времена проводе онлајн, повећава се и анксиозност, депресија, гојазност и агресија, што значи да се све то испољава у породици и да ће трпети сви њени чланови - тврди Кристакис.
Прочитајте још: Мајка седморо деце саветује: "Увек једу рукама, не купају се сваки дан, а ја им од 19:30 више нисам доступна!" (ФОТО)
Оно што посебно брине научнике јесте чињеница да децу модерне апликације удаљавају од активности које су значајне за здравствени, социјални и физички развој. Малишани се све ређе играју напољу, са својим вршњацима, у играма које захтевају физичку интеракцију.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ