Знаци који говоре да треба да обратите више пажње на дете
Врло је важно да родитељи добро упознају дете и посвете му довољно квалитетног времена, тако ће пре приметити моменте када се њихови наследници психички не осећају најбоље. Како се одрасли суочавају са стварима које их тиште и муче, тако и малишани имају своје проблеме, зато је битно да знате како да им приступите на прави начин. Чувени психолог Сем Вас, стручњак за дечији стрес, истиче да никако не би требало да дижете панику уколико видите да је вашем детету потребна помоћ.
Тврди да постоје два начина која ће вам дати до знања да са дететом нешто није у реду.
- То се доста разликује од детета до детета, али као психолози склони смо открити да нешто није у реду на два начина. Први је када приметимо да се понаша хаотично. Догађа му се нешто лоше изнутра, па онда удара сестре, браћу или вршњаке, сумануто трчи, разбија и баца ствари. То називамо екстернализујуће понашање - рекао је психолог.
Са друге стране, занке интернализованог понашања је много теже приметити, јер дете тада своја осећања крије у себи. Зато Сем апелује на све родитеље да уложе доста труда како би га препознали.
- Интернализација је потпуно супротан образац. Такво дете наизглед неће показивати никакве тешкоће, али заправо ће проблеме гомилати у себи. Родитељи то могу препознати ако дете постане мање комуникативно, ствара мање буке и често се одваја, неће да једе. Такво дете ће се теже отворити - објашњава.
Шта да предузмете ако видите код детета неке од ових знакова?
Према професору, највећа грешка коју можете да направите је да кажете малишану да се не понаша тако, или да нема потребе да осећа то што га мучи.
- Инхибирање емоција не делује на одрасле, па ни на децу. Не можете некоме рећи да поништи своје емоције - истиче Вас.
И наглашава да је најбитније да појасните детету које емоције доживљава, како би их што боље разумео и прихватио, те се лакше суочио са њим.
- То је нешто о чему деца не уче у школама, а требала би. Деца нису свесна шта осећају, па не могу то ни описати. Тек тако што им описујете шта осећају, стичу самосвест о томе што су емоције с којима се носе. Као родитељ не бих осуђивао дијете, већ бих говорио што мислим да моје дете осећа, а онда му и помогао да боље разуме и научи што су његове емоције - закључио је стручњак.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ