Десиће се да се једног јутра пробудите и да вас ваша беба изненади са другачијом бојом очију... Да, могуће је!
Већина беба када се роди има плаве очи, али нешто касније поприме боју која ће их пратити цео живот. Велика је шанса да ће дете наследити боју коју имају његови родитељи, али то није правило, објашњавају стручњаци.
- Када се бебе роде, посебно уколико су светле пути, најчешће имају и светле очи због јако мало меланина у очима. Меланин је пигмент који даје боју очима, кожи и коси. Количина меланина у шареници, обојеном делу ока, одређује коју боју очију ће особа имати - објашњава дечји офталмолог Фридрих Даглас.
Прочитајте још: Проговоре касније, али се до тада слатко ИСПРИЧАЈУ
Генетика одређује колико меланина или пигмента ће особа имати у свом телу. Дете се може родити с плавим очима, јер очи понекад не производе пуно или уопште меланин док је беба у материци. Међутим, након рођења светло подстиче производњу меланина, због чега се временом боја може променити.
Гени које беба прима од родитеља одређују хоће ли имати смеђе, плаве, зелене или црне очи.
- Боја пигмената не узрокује промену. Не постоји плави, сиви, зелени или смеђи пигмент у оку - наглашава офталмолог и додаје да је једини пигмент који имамо у очима смеђи, а количина тог пигмента одређује хоће ли нечије очи бити светлије или тамније.
Један родитељ са смеђим очима плус други родитељ са смеђим очима требало би да имају бебу са смеђим очима, зар не? Да, али не увек.
Прочитајте још: Носи га, воли га, не пушта га... Да ли је нормално да дете свуда вуче омиљену ИГРАЧКУ?
Фото: Депосит
Постоје вишеструки гени у нашем телу који доприносе боји очију. Чак и ако оба родитеља имају смеђе очи, могуће је да беба на крају има плаве очи, ако родитељи имају гене за плаве очи негде у генетској конституцији, односно ако имају мутирани ген који се може пренети кроз низ генерација као рецесиван.
Стручњаци кажу да највећа промена следи највероватније у периоду од шестог до деветог месеца живота.
- Промена је толико постепена да можда нећете ни приметити све док се једног дана ваше дете не пробуди са другачијом бојом очију - објашњава офталмолог.
Прочитајте још: Како помоћи детету да ПРЕВАЗИЂЕ СТРАХ од одвајања од родитеља? Примените савете
До дванаестог месеца, већина беба има своју трајну боју, иако доктор Фридрих говори да се код неке деце боја може мењати све до шесте године. Ипак, такви случајеви су ретки и промена се не дешава преко ноћи.
- У сваком случају, бебина боја очију промениће се без икаквог утицаја на вид. Међутим, уколико се боја промени код само једног ока или ако приметите да су бебине очи мутне, свакако посетите педијатра или дечјег офталмолога - каже Фридрих.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ