Oglas
· · Komentari: 0
geni

Bile su plave, a onda braon: Oftalmolog objašnjava zašto se BEBAMA menja BOJA OČIJU

Desiće se da se jednog jutra probudite i da vas vaša beba iznenadi sa drugačijom bojom očiju... Da, moguće je!

1610093895_Depositphotos_23361808_s-2019.jpg
Foto: Deposit
Oglas

Većina beba kada se rodi ima plave oči, ali nešto kasnije poprime boju koja će ih pratiti ceo život. Velika je šansa da će dete naslediti boju koju imaju njegovi roditelji, ali to nije pravilo, objašnjavaju stručnjaci.

- Kada se bebe rode, posebno ukoliko su svetle puti, najčešće imaju i svetle oči zbog jako malo melanina u očima. Melanin je pigment koji daje boju očima, koži i kosi. Količina melanina u šarenici, obojenom delu oka, određuje koju boju očiju će osoba imati - objašnjava dečji oftalmolog Fridrih Daglas.

Pročitajte još: Progovore kasnije, ali se do tada slatko ISPRIČAJU

Genetika određuje koliko melanina ili pigmenta će osoba imati u svom telu. Dete se može roditi s plavim očima, jer oči ponekad ne proizvode puno ili uopšte melanin dok je beba u materici. Međutim, nakon rođenja svetlo podstiče proizvodnju melanina, zbog čega se vremenom boja može promeniti.

Geni koje beba prima od roditelja određuju hoće li imati smeđe, plave, zelene ili crne oči.

- Boja pigmenata ne uzrokuje promenu. Ne postoji plavi, sivi, zeleni ili smeđi pigment u oku - naglašava oftalmolog i dodaje da je jedini pigment koji imamo u očima smeđi, a količina tog pigmenta određuje hoće li nečije oči biti svetlije ili tamnije.

Jedan roditelj sa smeđim očima plus drugi roditelj sa smeđim očima trebalo bi da imaju bebu sa smeđim očima, zar ne? Da, ali ne uvek.

Pročitajte još: Nosi ga, voli ga, ne pušta ga... Da li je normalno da dete svuda vuče omiljenu IGRAČKU?

Foto: Deposit

Postoje višestruki geni u našem telu koji doprinose boji očiju. Čak i ako oba roditelja imaju smeđe oči, moguće je da beba na kraju ima plave oči, ako roditelji imaju gene za plave oči negde u genetskoj konstituciji, odnosno ako imaju mutirani gen koji se može preneti kroz niz generacija kao recesivan.

Stručnjaci kažu da najveća promena sledi najverovatnije u periodu od šestog do devetog meseca života.

- Promena je toliko postepena da možda nećete ni primetiti sve dok se jednog dana vaše dete ne probudi sa drugačijom bojom očiju - objašnjava oftalmolog.

Pročitajte još: Kako pomoći detetu da PREVAZIĐE STRAH od odvajanja od roditelja? Primenite savete

Do dvanaestog meseca, većina beba ima svoju trajnu boju, iako doktor Fridrih govori da se kod neke dece boja može menjati sve do šeste godine. Ipak, takvi slučajevi su retki i promena se ne dešava preko noći.

- U svakom slučaju, bebina boja očiju promeniće se bez ikakvog uticaja na vid. Međutim, ukoliko se boja promeni kod samo jednog oka ili ako primetite da su bebine oči mutne, svakako posetite pedijatra ili dečjeg oftalmologa - kaže Fridrih.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas