Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

5 ствари које родитељи не треба да говоре пред децом: Знатно ће утицати на њихов начин размишљања

Родитељи би неке фразе требало пажљиво да користи, а најбоље је да их уопште не користе

1721217544_shutterstock_1793286889-1-.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Психолог коме је ужа сфера интересовања родитељство, која је основала и школу за родитеље који васпитавају изузетне тинејџере – Ангела Карања стога понавља да се понашање, вредности, уверења и ставови преносе кроз посматрање, слушање и имитирање других.

Као млади људи с неразвијеним мозгом, деца немају менталну спретност нити способност да преиспитују шта им се представља и да ли је то добро или лоше – рекла је она, "а до седме године подсвест детета је субјективна и отворена за сваку сугестију". Када једном усвоје одређене ставове, каже, тешко их је касније променити, па је најбоље од почетка спречити негативне навике. Ево шта она каже да треба избегавати да говорите пред децом:

Негативно о (бившим) партнерима

Многи родитељи у бесу говоре лоше о другом родитељу пред својом децом и не схватају да је дете мешавина оба; па када чује нешто негативно о другом родитељу, и себе доживљава као лоше, објаснила је Ангела Карања.

"Тако код детета настају унутрашње поделе, јер мрзи један део себе или своје породице", додаје она.

О сопственим страховима

Никада пред децом не би требало да причате о проблемима с новцем или о својој бризи о болести, каже психолог, јер деца уче из живота својих родитеља и начина на који родитељи тумаче свет.

"Када су родитељи уплашени и причају о новчаним бригама, они те страхове преносе на своју децу, а одговорности одраслих их оптерећују и не знају како да их савладају", рекла је она. Када родитељи разговарају с децом о бригама одраслих, они их доводе у беспомоћан положај за који се зна да омета нормалан развој детета.

Недостатак самопоуздања и самопрезир

Родитељи никада не би требало да користе изразе самопрезира као што су "Не могу ништа да урадим како треба", "Бескорисна сам", "Дебела сам" или "Ружна сам".

"Радећи ово у присуству своје деце, родитељи на врло упечатљив начин, демонстрацијом, децу уче да је у реду не веровати у себе", каже психолог.

Жаљење због рађања детета

Изјаве попут "никада није требало да те родим" не би требало говорити деци, чак и ако ви као родитељи то мислите. "Најбоље би било прихватити да је дете ту и учинити све што је потребно да га подржимо у животу који смо му дали", каже она, а споменуте фразе и ставови доприносе дететовом мањку самопоуздања и развоју 'оштећеног' идентитета".Дакле, када родитељи пренесу обесхрабрујућа уверења на своју децу, чак и говорећи им да нешто не могу да ураде, деца почињу да верују да су неспособна.

Поређење с другима

То је унапред изгубљена игра, каже психологица и додаје да је „истраживање показало да поређење детета с другима доводи до недостатка вредности и за себе и за друге. "Поређење које говори деци да нису довољно добра може бити деморалишуће и депресивно, док онај ко каже да су други најбољи може довести до непоштовања других". "Дакле, када родитељи пренесу обесхрабрујућа уверења на своју децу, чак и говорећи им да не могу нешто да ураде, деца почињу да верују да јесу неспособна".

(Крстарица)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas