Волимо их, али и прљамо што се највише примети када је напољу лоше време.
Трагови блата, мокрих шапа (ако имате кућне љубимце), флеке од вина, кафе, или у бољем случају хране, улегнућа од намештаја, “угажени” од безброј корака...
Свему овоме су изложени “чупави” теписи, који нам, упркос томе, улепшавају животни простор, дају топлину, ублажавају падове приликом првих корака наших малишана... Усисивач и клофер (направа којом се тресу теписи) донекле могу бити добри савезници у чишћењу, међутим, често је потребно учинити још нешто да би нам теписи синули од чистоће и дуже изгледали као нови.
Прочитајте још: Промените изглед СПАВАЋЕ СОБЕ у шест једноставних корака
Требало би да га усисавате барем два пута недељно, у правцу ткања, док се дубинско прање препоручије једном годишње. Ногаре тежег намештаја обложите подлошцима и померајте га сваког месеца, барем по центиметар да бисте избегли “утабаност” тепиха.
Простирка се окреће на три месеца.
Подну простирку окрећите на свака три месеца, да би сви делови подједнако били изложени вашим корацима. Ако је тепих у боји, потрудите се да не буде изложен директној сунчевој светлости, да не би неравномерно избледео. Држите га на довољној удаљености од грејних тела, да се не би запалио (вуна је најсигурнија јер не може да се запали, па чак ни пикавац не може да је прогори).
Тепих чистите алкохолом и водом.
Када га исфлекате, одмах прионите на уклањање мрља, најпре белом тканином велике упијајуће моћи, којом ћете покупити површински садржај нечистоће, па потом благим раствором алкохола и воде.
Ако све то не успе, покушајте одговарајућим средством за чишћење флека (испробајте га прво на мање видном месту да бисте били сигурни да неће оштетити тепих). Такође, никада не стављајте било шта на тепих који није у потпуности сув, јер ће га оштетити.
Прочитајте још: Агресивне боје намештаја, бели теписи...Ово су НАЈВЕЋЕ ГРЕШКЕ при уређењу дома
Популарне “чупавце”, требало би усисавати изразито снажним усисивачима, који ће “извући” сву прљавштину из њих. Избегавајте папучице са ротационим четкама, које би мекани подни покривач умрсиле и покидале му влакна. Да бисте у потпуности уклонили и најмању трунку прашине, морате их усисати са обе стране.
Избегавајте ротационе четке за тепих!
Кад пожелите да га оперете, то урадите сунђером и сапуном, јер се лако испира и не улепљује влакна.
Прочитајте још: Уз ове трикове брзо ћете очистити ДЛАКЕ на теписима и намештају
На овај начин уклонићете бактерије, нечистоћу и непријатне мирисе и освежити вашег “чупавца”. Сачекајте да се потпуно осуши, на равној подлози, и безбрижно закорачите на њега босим ногама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ