Volimo ih, ali i prljamo što se najviše primeti kada je napolju loše vreme.
Tragovi blata, mokrih šapa (ako imate kućne ljubimce), fleke od vina, kafe, ili u boljem slučaju hrane, ulegnuća od nameštaja, “ugaženi” od bezbroj koraka...
Svemu ovome su izloženi “čupavi” tepisi, koji nam, uprkos tome, ulepšavaju životni prostor, daju toplinu, ublažavaju padove prilikom prvih koraka naših mališana... Usisivač i klofer (naprava kojom se tresu tepisi) donekle mogu biti dobri saveznici u čišćenju, međutim, često je potrebno učiniti još nešto da bi nam tepisi sinuli od čistoće i duže izgledali kao novi.
Pročitajte još: Promenite izgled SPAVAĆE SOBE u šest jednostavnih koraka
Trebalo bi da ga usisavate barem dva puta nedeljno, u pravcu tkanja, dok se dubinsko pranje preporučije jednom godišnje. Nogare težeg nameštaja obložite podlošcima i pomerajte ga svakog meseca, barem po centimetar da biste izbegli “utabanost” tepiha.
Prostirka se okreće na tri meseca.
Podnu prostirku okrećite na svaka tri meseca, da bi svi delovi podjednako bili izloženi vašim koracima. Ako je tepih u boji, potrudite se da ne bude izložen direktnoj sunčevoj svetlosti, da ne bi neravnomerno izbledeo. Držite ga na dovoljnoj udaljenosti od grejnih tela, da se ne bi zapalio (vuna je najsigurnija jer ne može da se zapali, pa čak ni pikavac ne može da je progori).
Tepih čistite alkoholom i vodom.
Kada ga isflekate, odmah prionite na uklanjanje mrlja, najpre belom tkaninom velike upijajuće moći, kojom ćete pokupiti površinski sadržaj nečistoće, pa potom blagim rastvorom alkohola i vode.
Ako sve to ne uspe, pokušajte odgovarajućim sredstvom za čišćenje fleka (isprobajte ga prvo na manje vidnom mestu da biste bili sigurni da neće oštetiti tepih). Takođe, nikada ne stavljajte bilo šta na tepih koji nije u potpunosti suv, jer će ga oštetiti.
Pročitajte još: Agresivne boje nameštaja, beli tepisi...Ovo su NAJVEĆE GREŠKE pri uređenju doma
Popularne “čupavce”, trebalo bi usisavati izrazito snažnim usisivačima, koji će “izvući” svu prljavštinu iz njih. Izbegavajte papučice sa rotacionim četkama, koje bi mekani podni pokrivač umrsile i pokidale mu vlakna. Da biste u potpunosti uklonili i najmanju trunku prašine, morate ih usisati sa obe strane.
Izbegavajte rotacione četke za tepih!
Kad poželite da ga operete, to uradite sunđerom i sapunom, jer se lako ispira i ne ulepljuje vlakna.
Pročitajte još: Uz ove trikove brzo ćete očistiti DLAKE na tepisima i nameštaju
Na ovaj način uklonićete bakterije, nečistoću i neprijatne mirise i osvežiti vašeg “čupavca”. Sačekajte da se potpuno osuši, na ravnoj podlozi, i bezbrižno zakoračite na njega bosim nogama.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU