Свима је добро познато правило које налаже да мушкарци никада не закопчавају друго дугме на сакоу. Када устану, закопчају прво дугме, али никада и оно друго.
Јесте ли се икада упитали због чега је то тако? Ако не служи сврси, због чега уопште постоји друго дугме на сакоу?
Постоји неколико теорија које објашњавају ову модну загонетку.
Друга теорија заслуге даје кицошима, односно мушкарцима који су у своје време посвећивали велику пажњу дотераном изгледу. Они су желели да истакну слојеве одеће коју су носили испод одела, па су због тога држали откопчано последње дугме сакоа.
Прочитајте још: Ово су најчешће мушке модне грешке
Једна од теорија је и да се последње дугме носило откопчано због угоднијег осећаја за време јахања у сакоу.
Ипак, од свих теорија, модни директор магазина ГQ Роберт Џонсон истиче како му је далеко најдража она о краљу Едварду, додајући за Хафингтон Пост да ''не постоји ништа чудније од краљевске етикете''.
Данас мушки сакои обично имају два или три дугмета, док су неки рађени и с једним.
Било да је Едвард седми заслужан за овај тренд или не, данашњи сакои кројени су тако да би пристајали уз тело без потребе за копчањем задњег дугмета, чинећи их довољно уским и струкираним на поглед.
Прочитајте још: Мушкарци, да ли сте знали да је ружичаста заправо МУШКА БОЈА?
- Попушта напетост коју осећамо када носимо сако - објаснио је Клајв Дилнот, професор студија дизајна на Универзитету Тхе Неw Сцхоол, због чега мушкарци имају навику да држе последње дугме откопчано.
Многи мушкарци у данашње време радије носе у потпуности раскопчан сако. У модном бонтону, када је у питању примерено одевање и приступ одећи, познато је правило да мушкарци пре него што седну треба да откопчају сако како не би повлачили или оштетили материјал.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ