Иако је већина жена склона гомилању козметике, важно је стати на време.
Кремице, серуми, уља, лосиони, млека, тоници и безброј артикала из непрегледног козметичког арсенала имају свој рок трајања.
Стога се ваља запитати може ли коришћење старих козметичких производа бити штетно за кожу и, уопштено, за наше здравље. И крема има свој сат. Наиме, чим отворите поклопац креме за лице, почиње јој откуцавати рок трајања. Исто важи и за никад отворени пилинг који сакупља прашину на дну ормарића – ни он не може трајати вечно. Дакле, колико дуго производи за негу заиста трају?
Годину дана од отварања
За већин козметичких производа за негу коже и косе лако је сазнати колико трају, будући да је та информација означена на амбалажи ситном илустрацијо с бројем (6, 12, 24 или 36). Те бројке означавају број месеца током којих се отворени производ мора искористити. Ако пак производ нема такву ознаку, требао би имати наведен датум и годину, баш као што то имају прехрамбени производи.
Ако производ нема ознаку рока трајања или сте изгубили оригиналну амбалажу на којој је био наведен, уопштено је правило да га треба потрошити у року од годину дана након отварања. Ово се не односи на производе за сунчање, као ни на дермакозметичке производе купљене на рецепт, као што су препарати за акне.
Када производ није отворен
Сматра се да неотворени производи могу трајати од две до највише пет година. И у овом случају то уопштенп правило се не односи на креме за заштиту од сунца и оне терапијске за негу акни.
Осим тога, то временско раздобље такође је потребно скратити, ако је производ био у влажној или прегрејаној просторији, а купатила најчешће јесу таква. Неотворене производе, које знате да нећете брзо почети користити, најбоље је складиштити на хладном, сувом и тамном месту, никако не у купатилу, већ је најбоље у фрижидеру. Састојци који се налазе у њиховим формулама с временом губе учинковитост и нећете имати пуно користи од њих. Зато их баците кад им истекне рок трајања.
(Ало)
БОНУС ВИДЕО
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ