Када се у кући појави четвороножни љубимац, компетентан власник је једноставно дужан да се бави његовим васпитањем и социјализацијом. Међутим, обука уопште не мора да буде монотона, досадна и тешка...
Нове вештине животиња много боље перципира у режиму игре - већ у доби од око четири месеца, штене је у стању да се концентрише потребно време да научи нешто ново.
Прочитајте још: ДА ЛИ СЕ ПАС МОЖЕ ПРЕХЛАДИТИ? Симптоми су готово исти као и код људи, а зима није једини период када се могу разболети
Мали савет - пре него што научите свог пса "триковима", посматрајте га. Какве су јој навике понашања карактеристичне – можда заиста воли да „прича” са вама, веома је скакутава, воли да носи предмете у зубима или, на пример, има живахан израз лица и воли да „прави гримасе”. Много је боље изабрати нове трикове на основу постојећих вештина.
"Дај шапу"
Пас који поздравља пријатеље код куће са шапом увек је звезда забаве.
У међувремену, научити овај трик је лако. Обично се псу покаже посластица на длану и пусти да је помирише. Када се пас увери да је "укус" у вашој руци, длан се стисне у песницу (или се комад хране стегне између прстију отвореног длана) и подиже до нивоа груди пса. Кућни љубимац ће обично покушати да отвори вашу песницу шапом тако што ће је гребати - ово је тренутак да псу дате позитивно појачање командом „дај шапу“, одмах дајући посластицу. За консолидацију вежба се понавља неколико пута.
Прочитајте још: Ову мацу називају Т-РЕКС, прати је пола МИЛИОНА људи, а њен живот ће вас РАСПЛАКАТИ (ВИДЕО)
Компликације команде су варијације: „Дај ову шапу“, „Дај другу шапу“, „Дај десет / обе шапе“. Такође је могуће научити свог пса овој команди из седећег, стојећег и лежећег положаја, па чак и када сте далеко од њега. Последња опција може бити одлична основа за трик (где можете питати све око себе, "ко зна ово или оно?") када пас подиже шапу као одговор.
"Глас!"
Постоји неколико начина да научите ову команду. Најлакши начин је да псу покажете своју омиљену играчку или посластицу, а затим је сакријете иза леђа. Обично активни љубимац одмах почне да их захтева назад, гласно лајући. У овом тренутку, потребну ствар треба одмах дати псу, истовремено пратећи његову акцију командом "Глас!". Након неколико понављања, љубимац ће научити да лаје само чувши команду.
„Напреднија“ варијација команде „глас“ су њене варијације јачине звука – када ваш пас може да одговори на команде „гласније“ и „тише“.
Прочитајте још: Пет ствари које мачке највише воле: Дремка на првом месту
"Питати"
Неки власници паса ову команду зову "зеко" или "служи" - суштина овога се не мења, пас мора, седећи на задњим ногама, истовремено махати предњим ногама, као да моли нешто од власник.
Технологија тренинга је такође једноставна - седите пса, узмите посластицу и, држећи љубимца за поводац, принесите псу укусан комад на нос, а затим га нежно подигните више. Прва реакција ће обично бити подизање предњих шапа са земље у покушају да добијете посластицу. Подстакните овај покрет истовременом командом "питај" и одмах дајте посластицу. И тако неколико пута.
Компликација овог трика је извршење команде, стајање на задње ноге, ау будућности чак и ходање и скакање на две ноге.
"Пољубац"
Многи кућни љубимци, показујући наклоност према власнику, имају тенденцију да га лижу по носу или образу. Овај импулс се може користити за подучавање команде "пољубац".
Изговорите команду сваки пут када ће вас пас лизнути. Похвалите и/или третирајте свог љубимца сваки пут након тога и ни на који начин не подстичите лизање без команде. Након неколико понављања, пас треба да научи команду.
Друга опција је погодна за псе који су мирни, нису склони наглим неуредним покретима. Истовремено са командом, приближавајући своје лице љубимцу, држите комад посластице уз образ како би га пас могао зграбити или полизати. Са сваким понављањем смањите комад делиције, а затим потпуно уклоните руку са образа.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ