Док возе кола и снимају себе мобилним телефоном мушкарци доживљавају узбуђење које немају у реалном животу.
Свако ко има профил на некој друштвеној мрежи приметио је потенцијално озбиљан проблем - многи мушкарци возе кола и истовремено једном руком снимају пут, музику, волан и атмосферу у свом аутомобилу.
Прочитајте још: СРБИ чули и одмах РЕЗЕРВИСАЛИ: Овај хотел поседује СЕРТИФИКАТ КОВИД 19, а ево шта то ЗНАЧИ
Овај тренд је толико популаран да неки од возача сваког јутра снимају себе како возе уз музику. Најчешће раде "лајв" пренос на Инстаграму из својих кола. Зашто?
Основни разлози су: допамин и окситоцин!
Психолози су открили да у оквиру биологије друштвених мрежа људе покреће допамин који је одговоран за осећај задовољства у мозгу. Допамин изазива осећај непредвидивости, а вожња аутомобила уз уживо снимање је управо то! Многа истраживања су показала да је људима теже да се уздрже од "твитовања" него од алкохола и цигарета.
Објављивање снимака на друштвеним мрежава изазива иста осећања као када се љубите!
Поред допамина који неким људима "скаче" сваки пут када укључе мобилни телефон док возе, ови људи су зависници и од окситоцина. Њега ставра мозак када се људи грче и љубе, али и када се користе друштвене мреже! Овај окситоцин изазива добро расположење, поверење, дружељубивост и сва остала осећања која изазивају постови на друштвеним мрежама.
Током разговора уживо, људи 40 одсто речи користе да би причали о себи, својим осећањима, мислима и оном што су радили и доживели. Међутим, када објављују нешто на друштвеним мрежама 80 одсто садржаја је о њима.
Прочитајте још: Ево како да знате да ли је ЖЕНА УСАМЉЕНА на основу њеног FACEBOOK и INSTAGRAM профила!
Психолози су утврдили и да постоје две врсте фотографија које људи објављују: брендови које воле или људи које воле, односно призоре, књиге, музика и слично. Зашто то радимо? Нажалост, 62 одсто људи се осећа боље у тренутку чим објави нешто о себи.
Они који снимају баналне, а опасне ситације у животу су веома усамљени људи.
Они који редовно објављују све о свом животу, па и тако баналан тренутак док возе кола као да вичу, сматрају психолози, "усамљен сам и никог није брига за мене!" Психолози кажу да је снимање себе у баналним, али опасним ситуацијама замена за узбуђење које човек нема са ким да подели у реалном животу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ