Раскид је процес којем морамо да се посветимо...
Крај љубави није нежан као њен почетак. Да бисмо га сасвим одболовали, а не површно "прегрмели" у лету, важно је да се са њим суочимо.
Прочитајте још: Да бисте пронашли ИДЕАЛНОГ партнера, морате да знате МАТЕМАТИКУ
- Период после раскида је време за реорганизацију приоритета, свакодневне рутине и навика, када је корисно тражити социјално окружење у ком се осећамо прихваћено. Емоције имају функцију да се доживљено искуство обради - каже Бојана Шкорић, психолог.
Одлепите етикету "наш" и залепите "мој"!
Најтеже је, чини се, што нас на почетку све подсећа на (свеже) бившег партнера, јер смо навикли да много тога радимо у дуету.
- Навике генерално, па и у контексту партнерских односа, стварају доживљај сигурности. Раскид је често стресна ситуација јер долази до бројних промена. После раскида, корисно је елементима из свакодневног живота дати ново значење, стварати нове навике са старим елементима. Одлепити етикету "наш" - каже психолог.
Прочитајте још: Реченица: "Нисам спреман за брак" значи: "Не са тобом", а шта значи "Био сам у гужви"?
Колико парова се врати на старо - помири, иако је љубав нестала и однос постао дисфункционалан - само зато што се нису суочили са раскидом?
Не тражите примере из околине по принципу "вреди трпети због љубави"
- Важно је разликовати тренутну пријатност у односу на дугорочне добробити и циљеве. Искривљена уверења о партнерском односу могу особу да држе у релацији која јој психолошки штети, у којој су партнери емоционално отуђени. Људи могу селективно да траже примере из околине да би потврдили идеју да се "у љубави увек пати", да је "боље бити у вези него сам", да су "свађе знак да је партнеру стало до мене"... - истиче психолог Шкорић
Прочитаје још: Елена Кузмановић пита: Да ли знате шта је УЖАС прве године?
Када уопште вреди дати шансу бившем партнеру, а када се потрудити да што пре и што квалитетније наставимо живот без њега?
Када се не анализирају разлози због чега је дошло до раскида, а помирење дође као резултат тренутне сентименталности, страха од самоће или неизвесности услед животне промене, може се сматрати да "слабе" тачке везе нису превазиђене и да се конфликти који постоје могу поново манифестовати.
Прочитајте још: Мушкарцима корона побољшала секс! Ево колико њих је одушевљено гужвањем чаршава
- Уколико партнер увиди која његова понашања су код друге стране изазвала патњу и усвоји нови, позитивни начини решавања старих проблема, онда можемо размислити да ли имамо жељу да и даље будемо у партнерском односу. Ако партнер не жели да се промени и то показује у низу ситуација, ако сву одговорност за проблеме приписује другој страни, није спреман за дијалог, то су неки од знакова када се треба запитати због чега остајемо у вези - закључује психолог Шкорић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ