Знамо да љубав треба да буде заснована на поштовању, разумевању и компромису, али шта када све то нестане? Када се осетимо изневерено, незадовољно или када смо остављени, да ли тада заборавимо на сва наведена начела? У таквим ситуацијама се неки парови, који су до тада уживали у љубави и мислили да је то за цео живот, сусрећу са жељом за осветом.
У намери да натерају свог партнера да прође кроз исте емоције, како би истински разумео бол који му је нанео, почињу да се свете, иако су свесни да то није исправан пут. Иза осветничке намере често стоји мисао: "Повредио/ла ме је, повредићу га/је". Ипак, без обзира на основни узрок осветничког понашања, појединац мора да пронађе начин да опрости, како би, пре свега, пронашао сопствени мир. Али, показало се да се људи који желе освету, упсместо да опросте, дугорочно осећају све горе.
Психолог и психотерапеут Љубица Богетић за "Живот плус" каже да је освета у љубави негативна за обе стране. Особа према којој је она усмерена доживљава непријатност, бол и патњу, а партнер који то чини гаји отров у себи који и њега изједа. Зато је опраштање лековито за све.
- Постоји више врста освета у љубавним односима, зависно од тога да ли је процена особе реална или нереална, да ли је изречена у афекту или је хладно прорачуната - истиче Богетић. - Али шта год да је у питању, освета је израз токсичних осећања и није добра ни за једну особу. То је потреба једне стране да она друга пати, да доживи бол како би се наставио однос кроз бол и патњу ако није могао кроз љубав и задовољство. Потреба да чини лоше ствари особи која јој се замерила на неки начин, али је у суштини одраз немоћи да се прихвати реалност. Намера да се казни друга особа јер постоји уверење да ће се кроз освету ублажити бол. Али на тај начин се не науди само другој особи, већ и себи јер те тешке емоције беса, мржње остају у нама и могу да буду итекако отровне. Понекад особа која се свети нема нужно лошу намеру већ уради нешто у афекту, али и тада мора да сноси последице својих дела или изречених речи. Свакако кроз освету неће постићи да јој се жељена особа врати, већ доводи до супротног ефекта. У основи је погрешна логика да је друга особа због нечега крива и да треба да плати због тога.
Које су типичне ситуације или околности које подстичу осветничко понашање?
- То могу да буду некад реални догађаји попут преваре, злостављања, али може да буде само доживљај и несигурност једне особа да друга страна ради нешто што је њој неприхватљиво, а да се реално ништа не дешава. То су заиста онда велике неправде које могу да настану због потпуно погрешних мисли и уверења.
На који начин се свете мушкарци, а како то раде жене?
- Утисак је да то пре зависи од саме личности, зрелости, уверења, васпитања, менталитета, него од пола. Зависи и од тога какав је ко човек и какав систем вредности има. Неке патолошке и параноидне структуре личности могу да то чине због нечега што не постоји, други то не раде иако имају разлога и заиста су повређени. И мушкарци и жене могу да буду љубоморни, завидни и пуни беса. Мушкарци на овим подручјима чешће показују агресију, док жене више прибегавају пасивној агресији и кроз улогу жртве могу да повреде. Ако је циљ да се неки однос прекине онда ово никако није добар начин јер мржња везује и трује и једну и другу страну. Људи који заиста воле и поштују неће дозволити себи да остану у тами тих отровних осећања и да ураде нешто због чега ће се касније кајати.
Како се носити са емоцијама након прекида везе како би се избегла освета?
- Потребно је да обе стране прихвате да је одлука коју су донели најбоља за обоје и да је потребно време како би могли да крену даље, свако својим путем. Сви се носимо са својим изборима, па и ако је неко заиста урадио нешто неопростиво на нама је да одлучимо да ли желимо да останемо са том особом или не. Свако има право да заштити себе, иако му не одговара да из неког односа оде, нема права да намерно повређује другога.
Које су могуће психолошке и емоционалне последице, како на особу која се свети, тако и на ону којој је освета усмерена?
- Особа према којој је освета усмерена доживљава огромну непријатност, бол, патњу а понекад и неправду. А особа која се свети гаји отров у себи због кога може и да оболи. Опраштање је врло важна вештина које је лековита за све.
Који су савети за конструктивно решавање конфликта уместо освете?
- Конфликте треба решавати на асертиван начин, уз међусобно поштовање. Кроз критике одређеног понашања а не некога као личности. Кроз свесну одлуку да ли пристајемо или не пристајемо на такав однос, али не кроз освету. Сви имамо право да заштитимо себе и да изађемо из односа који није функционалан. Партнерски или било који други однос треба да буде прилика где обе особе расту, развијају се и напредују а не да се једна особа осећа лоше и безвредно, да би се друга осећала моћно и јако.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ